Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dovada achitare avans cina revelion
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dovada achitare avans cina revelion

Lucrez la un restaurant pt. care trebuie sa incasez avans cina revelion inca din luna septembrie, casa nu permite marcaj negativ(stornare avans), nu pot marca suma ca si produs pt. ca nu am intrare si dereglez gestiunea.Cum procedez? Platitorului trebuie sa-i dau dovada achitarii.
Anul trecut am facut bonuri de avans si factura, apoi factura de stornare avans si dispozitie de plata cf factura iar cina am marcat-o intreaga dar asta presupune umblat toata noaptea printre clienti si i-am cam deranjat, doar erau la petrecere. Dvs. cum procedati?
george-neagu, moderator
Factura de avans si chitanta la incasarea contravalorii cinei de revelion si factura de stornare a avansului pe care se trec si produsele consumate si chitanta cu diferenta (daca e cazul).
Este vorba de persoane fizice si nu pot da chitanta, trebuie bon fiscal
Atunci, sa cautam alta solutie: ce ziceti de bonuri cu valoare fixa pe care scrieti "cina de revelion" pe care le dati clientilor cand incasati banii?

Este o exceptie de la folosirea casei de marcat, conform OUG 28/1999 art. 2, lit. d).