avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 977 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general initiere in contabilitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

initiere in contabilitate

Buna seara. As vrea sa tin contabilitatea unui srl ( bar) de la a la z,Nu stiu insa daca sunt in masura sa fac acest lucru.Nu am facut niciodata mai mult de contabilitate primara , manuala la societatea unde lucrez.Acum insa mi s-a ivit ocazia aceasta,si as vrea sa folosesc un program de contabilitate si anume saga.Activitatea societatii respective a inceput la 1 sept. 2009.Daca ma poate ajuta cineva macar cu cateva sfaturi, de unde anume sa incep si cum sa procedez, cred ca deja este prea tarziu .Mentionez ca am terminat anul acesta facultatea de contabilitate si inf. de gest. Multumesc !
DACA NU TE ARUNCI IN APA, NU INVETI SA INOTI! :D
Ai facut un pas foarte curajos sa accepti "tinerea" contabilitatii fara sa ai un stagiu la activ si intr-adevar acest Forum nu te poate asista la fiecare pas.
Cateva sfaturi, totusi, le vei primi:
- probabil ca firma are angajati cu carte de munca: este cea mai mare generatoare de dureri de cap (ITM - declaratii, state si centralizatoare, comisioane, contributii CAS, CASS, fonduri si fondulete); ai nevoie de generare declaratii pe suport hartie si pe discheta; o buna parte se pot depune si electronic;
- studiaza actul constitutiv si declaratia initiala de la Administratia Financiara (vectorul fiscal); e important sa stii daca e microintreprindere, daca plateste impozit pe venit sau pe profit, daca e platitoare de TVA si care sunt pragurile care modifica vectorul fiscal (caz in care depui Declaratia 010);
- navigheaza mult pe net, intra pe site-urile autoritatilor, unde primesti informatii pentru contribuabili, dar mai ales FA STAGIATURA PE LANGA UN CONTABIL mai cu experienta, care te scuteste de mult timp;
- ai putea convinge patronul sa apeleze la serviciile unei firme de contabilitate pentru cateva luni, cost estimativ 200-500 EUR/luna), timp in care sa inveti ce trebuie facut (sa depuna ei primele situatii financiare de sfarsit de an).

Mult succes! :)
Va multumesc foarte mult. Voi tine cont de sfaturile dvs.
Prima conditie pt.practicarea acestei profesii, care unora li se pare de-a dreptul imposibila, este sa-ti placa.Cea de-a doua conditie este sa aι curaj, restul vine de la sine.Daca te-ai decis ca iti place si curaj vad ca ai s-o iei de la 0, trebuie sa stii ca uneori va trebui sa fii si "fata in casa" sa ai nervi de otel si dinti la fel...Mult succes, daca ai vreo problema concreta imi poti scrie un mesaj privat.
davideg a scris:
[...] daca ai vreo problema concreta imi poti scrie un mesaj privat.


De acord; ai si datele mele. Totusi, preferam un dialog public pentru ca pe forum mai sunt si altii care poate doar se uita si nu au curajul sa ceara ajutor. Si, uneori, mai invatam si noi, astia desteptii.
davideg a scris:

Prima conditie pt.practicarea acestei profesii, care unora li se pare de-a dreptul imposibila, este sa-ti placa.Cea de-a doua conditie este sa aι curaj, restul vine de la sine.Daca te-ai decis ca iti place si curaj vad ca ai s-o iei de la 0, trebuie sa stii ca uneori va trebui sa fii si "fata in casa" sa ai nervi de otel si dinti la fel...Mult succes, daca ai vreo problema concreta imi poti scrie un mesaj privat.

Eu cred ca prima conditie este sa iti fie foame , pentru ca in timp o sa constientizezi ca o firma are nevoie de contabil , pentru ca nu poate sa functioneze fara el , iar onorariile cerute de expertii contabili si contabilii autorizati sunt foarte mari , deoarece acestia trebuie sa plateasca " taxa de protectie " la CECCAR si nici nu au timp pentru fiecare client !

Contabilitatea primara trebuie facuta zilnic , ca sa nu fie surprize , asa ca nu se moare de foame daca te pricepi la contabilitate , dar nici nu te procopsesti practicand aceasta meserie ! #-o#-o#-o

Alte discuții în legătură

Proaspat angajat in functia de consilier juridic AnnaM AnnaM Buna ziua! Sunt absolventa 2009 si astazi am reusit sa ma angajez consilier juridic. Sunt incantata!=D> Problema este ca va trebui sa reprezint mai multe ... (vezi toată discuția)
Utilizatori din toate colturile lumii Admin Admin Stiati ca Avocatnet.ro este vizitat de romani aflati pe mai toate meridianele lumii? Din punctul meu de vedere, unul dintre avantajele oferite de internet este ... (vezi toată discuția)
Sfaturi, va rog! merita sa urmez cursurile facultatii de drept? RuxandraR RuxandraR Buna seara!sunt inca eleva in clasa a 12a si am ales sa dau la facultatea de drept din Bucuresti , pentru ca acolo admiterea din cate am auzit este mai grea si ... (vezi toată discuția)