Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare-cumparare, taxe notariale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare-cumparare, taxe notariale

Ce taxe trebuie platite de vanzator s ide cumparator la vanzarea unui imobil?
Vanzatorul pune la dispozitie actele necesare si achita extrasul de carte funciara pentru autentificare si impozit catre stat daca pretul depaseste suma de 450.000 lei.
Cumparatorul achita onorariul notarial si taxa de intabulare.
Cu exceptia celor datorate statului, partile pot conveni si altfel.