Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Fals in inscrisuri sub semnatura privata& fals ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Fals in inscrisuri sub semnatura privata& fals intelectual

Pentru acoperirea delapidarii, gestionarul a intocmit mai multe acte justificative, pe care le-a depus in contabilitatea societatii X.
Falsificarea aestor inscrisuri de gestionar, apartinand unei societati X, pentru insusirea unei sume de bani, constituie infractiunea de fals intelectual si uz de fals.
De mentionat ca societatea X nu este o persoana de interes public, iar bunurile acesteia nu sunt de interes public, in sensul prevederilor art.145 si 150 alin 2 Cod Penal.
Pe langa infractiunea de delapidare,uz de fals, avem de-a face cu infractiunea de fals intelectual sau fals in inscrisuri sub semnatura privata?
1./La prima parte a intrebarii:
" Am si eu o problema in legatura cu fals in inscrisuri.
Asociatul meu a semnat in numele meu 2 facturi la societatea unde sunt administrator,a semnat de fel toate facturile pe care el le-a emis fara ca acele facturi sa faca obiectul cu care societea se ocupa."
Va fi un fals in inscrisuri sub semnatura privata, daca acest fals a produs consecinte juridice. Puteti sesiza acest lucru printr-o plangere penala.
Succes!

2./La punctul 2 topicul deschis de dvs a mai fost dezbatut.
"Am o firma care nu are nici un angajat..Asociatul meu a incheiat asigurari fictive catre o societate de asigurari la care lucreaza.Am anuntat acea soc. ca nu exista nici un angajat si ca nu sunt de acord cu aceste ilegalitati.CE pot face mai mult?

3./ la punctu 3 topicul deschis de"Barbat cu 30 ani mai mare,fata 15 ani,seductie ptr intretinere de act sexual,promisiuni casatorie,excursii,cadouri ,bani.Ptr a fi aproape de minora traieste cu mama ei.Vine in lipsa mamei in casa unde mai exista un minor de 8 ani.Intretinere relatie sexuala cu fata,perversiuni.Cum se poate pedepsi.Mama a aflat,a spus ca il da pe mana justitiei,el a regretat fapta,promisiuni,minciuni....Daca el depune singur declaratie cum va fi pedeapsa?