Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testamentul unuia dintre soți
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testamentul unuia dintre soți

Daca unul dintre soti a facut testament in defavoarea celuilalt ce se poate face. Unul din soti cu un copil din alta casatorie a facut testament fara stirea celuilalt, introducind in testament si un nepot. In aceasta situatie celuilalt sot ce i se cuvine, este posibil sa fie exclus de la masa succesorala, ce se poate face. Multumesc.
Testamentul este un act juridic unilateral, adica este rezultatul vointei unei singure parti, respectiv a testatorului, asa incat ce se poate face este sa se respecte vointa testatorului. Cu toate acestea, sotul supravietuitor nu poate fi exclus total de la mostenire, ci numai in limita rezervei succesorale care i se cuvine prin lege, adica jumatate din cat ar fi cules in mod normal.
In testament scrie ce lasa fiecaruia, Exista sanse ca sotul sa mosteneasca mai mult decat pe cale legala. De asemenea, poate mosteni si mai putin decat ar fi mostenit pe cale legala, Exclus de la mostenire, nu poate fi, ca e mostenitor rezervatar, atat sotul, cat si copilul.
Daca a lasat tot nepotului, atat sotul , cat si copilul, vor culege doar rezerva succesorala, adica jumatate din ce ar fi mostenit legal. Sotul ar fi mostenit leagal, 1/4 din averea sotului, adica un sfert, in urma testamemtului, va mosteni 1/8, jumatate din acel sfert.
Sotul a decedat ? ca numai atunci vedeti testamentul si veti sti ce aveti de facut.
Daca sotul e in viata, il puteti intreba.
Oricum, e dreptul lui sa isi imparta averea cui doreste, desigur, respectand rezerva sotului si copilului.