avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Chiriașe (fără contract) restante la întreținere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Chiriașe (fără contract) restante la întreținere

Buna ziua!
Avem situatia: apartament lasat pe mana a 2 studente,prietene,timp de un an,fara nici o hartie intre noi,din primavara n-au mai platit utilitati,e o datorie de vreo 2000 de lei,poate si mai bine,una a plecat pe furis,pe una am dat-o afara.
Intrebare: exista vreo posibilitate sau cale sa recuperez banii de la ele?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Company Advising , utilizator 10:22, 14 Septembrie 2017
Intre dvs si ele a existat un contract de conodat, care le obliga sa achite cheltuielile necesare folosintei lucrului,
Puteti sa obtineti acele sume in instanta.
Trebuie sa demobstrati, prin martori sau alte probe, ca ele au locuit in acea perioada acolo.
Ultima modificare: Joi, 14 Septembrie 2017
AvTudor_com, utilizator
alexandraralea a scris:

Buna ziua!
Avem situatia: apartament lasat pe mana a 2 studente,prietene,timp de un an,fara nici o hartie intre noi,


Daca ati inteles sa inchiriati spatiul cu destinatia de locuit fara incheierea de formalitati legale=
contract de inchiriere ,pe care sa il inregistrati la autoritatea fiscala ,puteti fi acuzat de savarsirea infractiunii de evaziune fiscala
Puteti recupera c/v debit in instanta de judecata

Nu a fost vorba de chirie,imi erau prietene...
In situatia data trebuie sa demonstrati prin orice mijloace ca au locuit acolo in perioada in care s-au adunat datoriile la intretinere si utilitati. Si in al doilea rand, daca sunt studente...trebuie sa aveti ce recupera...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chiriasi fara contract. obligarea lor la plata utilitatilor iliescu.m iliescu.m Buna ziua! Problema sta in felul urmator: In anul 2013 am inchiriat apartamentul in speta unor doi baieti (sa le zicem A si B) in baza unui contract pe o ... (vezi toată discuția)
Chiriasi nedeclarati magda_oancea magda_oancea Vecina mea a decedat anul trecut. Cheile apartamentului au ramas la un vecin care intre timp a inchiriat apartamentul,unor studenti.Cele doua persoane nu sunt ... (vezi toată discuția)
Chirie neplatita- pot sa o recuperez ? kosty89 kosty89 Buna ziua...Am inchiriat si eu acum 3 luni un apartament cu 3 camere la 3 baieti din Mapn,fara contract la Fisc,le am intstalat si tv+net,acum a trebuit sa ... (vezi toată discuția)