Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Chiriașe (fără contract) restante la întreținere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Chiriașe (fără contract) restante la întreținere

Buna ziua!
Avem situatia: apartament lasat pe mana a 2 studente,prietene,timp de un an,fara nici o hartie intre noi,din primavara n-au mai platit utilitati,e o datorie de vreo 2000 de lei,poate si mai bine,una a plecat pe furis,pe una am dat-o afara.
Intrebare: exista vreo posibilitate sau cale sa recuperez banii de la ele?

Multumesc!
Intre dvs si ele a existat un contract de conodat, care le obliga sa achite cheltuielile necesare folosintei lucrului,
Puteti sa obtineti acele sume in instanta.
Trebuie sa demobstrati, prin martori sau alte probe, ca ele au locuit in acea perioada acolo.
AvTudor_com, utilizator
alexandraralea a scris:

Buna ziua!
Avem situatia: apartament lasat pe mana a 2 studente,prietene,timp de un an,fara nici o hartie intre noi,

Daca ati inteles sa inchiriati spatiul cu destinatia de locuit fara incheierea de formalitati legale=
contract de inchiriere ,pe care sa il inregistrati la autoritatea fiscala ,puteti fi acuzat de savarsirea infractiunii de evaziune fiscala
Puteti recupera c/v debit in instanta de judecata

Nu a fost vorba de chirie,imi erau prietene...
In situatia data trebuie sa demonstrati prin orice mijloace ca au locuit acolo in perioada in care s-au adunat datoriile la intretinere si utilitati. Si in al doilea rand, daca sunt studente...trebuie sa aveti ce recupera...