Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Apel nefăcut de parchet
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Apel nefăcut de parchet

La apelul declarat de catre persoana vătămate si de catre inculpat nu trebuia sa se adauge si apelul parchetului care a emis rechizitoriul fiind vorba despre infracțiunii al caror subiect pasiv este statul , adică ultraj contra polițistului, de ce parchetul nu a făcut apel la hotararea pronunțată în prima instanța. Atât faptul ca la sedinta de judecata procurorul de sedinta facand parte din parchetul care a emis rechizitoriul a cerut condamnarea cu suspendarea, insa instanța de fond a dispun renunțarea la aplicarea pedepsei fata de inculpat.Va rog sa-mi răspundeți!
Nu este obligatoriu ca parchetul să formuleze apel.
Dacă parchetul nu a formulat apel înseamnă că este mulțumit de pedeapsa aplicată și modalitatea de executare dispusă de instanță.
E posibil sa-și fi dat seama și procurorul ca nu a fost comis ultraj asupra polițistului.
Sunt situații când anumite situații care se petrec în relaționarea polițist - cetățean, sunt confundate cu ultrajul.
E vorba de multe fapte contravenționale, care deși sunt doar contravenții, se exagerează cu dosare de ultraj.
După 3 ani de proces s-a stabilit faptul ca fapta este infracțiune fiind data solutia de renuntarea la aplicarea pedepsei , instanța considerand faptul ca o pedeapsa ar fi prea mult pentru inculpat si a dat un avertisment dar instanța nu a luat in considerare declaratii date in cursul urmăririi penale unde martorii au spus exact ce sa intamplat pe cand in cursul judecății aceiasi martori după trecerea unui timp de aproape 1 an au spus ca nu-si aduc exact aminte , vazandu-se clar ca au fost influențați.