Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Suspendarea conditionata a pedepsei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Suspendarea conditionata a pedepsei

Daca o persoana in urma cu exact 7 ani a primit 2 ani cu suspendare si obligat la plata daunelor morale si materiale.Nici in prezent nu s-a achitat fata de persoana vatamata avind sa-i mai plateasca o diferrenta de 300 Ron .
Intrebarea este daca acesta persoana nu s-a conformat deciziei luate de instanta respectiva la acel moment de a plati daunele hotarite se mai afla sub incidenta legii?
Ma gindesc ca daca pedeapsa a fost de 2 ani cu suspendare timpul trecut (7 ani) sa duca la expirarea pedepsei cu suspendare.Va multumes.
Nu se poate solicita de cel in cauza reabilitarea judecatoreasca daca nu a chtat in intregime daunele catre partea vatamata/ Atentioe insa la termenul de prescriptie al executarii silite pentru aceste daune
Imi cer scuze dar ce inseamna termenul de prescriptie al executarii silite pentru aceste daune domnule TOP DAN ?Va rog mult.
Si inca ceva daca acesta persoana acum in prezent a facut aceeasi fapta dupa tot acest timp scurs se considera a mai fi sub incidenta legii daca nu a achitat in intregime daunele catre partea vatamata?Va multumesc mult si apreciez efortul dvs.de a-mi raspunde
Termenul de prescriptie este intervalul de timp , stabilit de lege, in cuprinsul caruia o persoana isi poate exercita dreptul material la actiunea in justitie , atunci cand i s-au incalcat drepturile( in speta , drepturi de creata) . Daca persoana nu a actionat in acest interval, ramanand in pasivitate , dreptul sau de a mai cere instantei sa-i apere drepturile , inceteaza. Cat priveste suspendarea executarii pedepsei, daca acel condamnat caruia i-a fost aplicata aceasta masura, nu isi achita si pretentiile civile pretinse si la care este indreptatita partea vatamata, dreptul acestui condamnat de a fi reabilitat de drept la finele celor 3 ani, nu va exista, in plus, poate interveni revocarea suspendarii conditionate iar condamnatul sa isi execute pedeapsa intr-un loc de detentie.
ContSters47264, utilizator
GHITA FLORIN a scris:

Daca o persoana in urma cu exact 7 ani a primit 2 ani cu suspendare si obligat la plata daunelor morale si materiale.Nici in prezent nu s-a achitat fata de persoana vatamata avind sa-i mai plateasca o diferrenta de 300 Ron .
Intrebarea este daca acesta persoana nu s-a conformat deciziei luate de instanta respectiva la acel moment de a plati daunele hotarite se mai afla sub incidenta legii?
Ma gindesc ca daca pedeapsa a fost de 2 ani cu suspendare timpul trecut (7 ani) sa duca la expirarea pedepsei cu suspendare.Va multumes.

Conform art 86 Cod. pen. a intervenit reabilitarea de drept.

Nu trebuie sa faceti cerere de reabilitare judecatoreasca in acest caz.

E foarte posibil ca sa fi operat prescriptia daca e vorba de 7 ani.Depinde insa ce a facut partea civila in acesti ani.
Daca nu a facut nimic s-a prescris in civil.

avocat Claudiu Lascoschi