Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna neefectuat pe perioada detasarii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna neefectuat pe perioada detasarii

Cine trebuie sa plateasca concediul de odihna neefectuat la incetarea detasarii unui angajat , avand in vedere faptul ca, contractul de munca este la o alta societate, iar angajatul a fost detasat conform art 45 Codul Muncii
Pentru zilele de CO aferente perioadei de detasare, indemnizatia de CO se plateste de unitatea unde a fost detasat salariatul.
DAR CODUL MUNCII SPUNE LA ART 146 FAPTUL CA, COMPENSAREA IN BAI PT CO NEEFECTUAT SE EFECT DOAR IN CAZUL INCETARII CIM,iar in cazul detasarii inceteaza doar detasarea prin decizie.Va rog baza legala pentru plata CO neefectuat pentru angajat cu detasare,
Cornel Vasile, Consilier juridic
La data incetarii c.i.m., vi se va compensa in bani zilele de CO neefectuate aferente perioadei lucrate.

Compensare o va face angajatorul de la care ati fost detasat, urmand sa recupereze de la unitatea unde ati fost detasata cota-parte din compensarea aferenta perioadei detasarii.