avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1947 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Modul de calcul penalitati
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Modul de calcul penalitati

Am o datirie de 1900 de un an.Am facut rost de bani ca sa achit intretinerea si mar interesa cum se calculeza penalitatilie.se calculeaza la365 de zile sau la 31 de zile atunci cand platesc intretinerea
Cel mai recent răspuns: Adam Grecu , utilizator 13:06, 20 Septembrie 2017
Salut,

Dobanda legala penalizatoare se calculeaza pentru fiecare zi de intarziere, calculata de la data la care trebuia efectuata plata si pana la data platii efective. Rata dobânzii legale penalizatoare se stabileşte la nivelul ratei dobânzii de referinţă (publicata de B.N.R.) la care se adauga 4 puncte procentuale. Aceasta valoare va fi diminuata cu 20% (intrucat nu este vorba despre un raport juridic de exploatare a unei intreprinderi cu scop lucrativ).
dupa perioada de gratie de 30 de zile, plus 20 de la afisarea listei, deci din a 51-a zi, se calculeaza penalizarea.
Se aplica 9,20% pe fiecare zi de intarziere, cu conditia ca penalizarea sa nu depaseaca baza penalizata.
Simplu.
Ca sa nu incurcam lucrurile:
- fiecare as. prop. trebuie sa aiba un regulament privind calcularea, afisarea, incasarea penalitatior; mai mult, acest regulament rebuie afisat la avizier pentru ca tot "romanul" sa inteleaga ce si cum - adica legislatia actuala permite acest lucru;
- dvs. proprietarul trebuie sa mergeti la sediul as. si sa cereti modul de calcul al penalizarilor;
- daca nu intelegeti ceva, insistati la as. prop.;
- daca neclaritatile se mentin, puteti merge la primaria localitatii unde fiinteaza un serviciu/birou as. prop. - cereti clarificari;
- oricum, dvs. aveti obligatia de a achita si debitul la intretinere cat si penalitatile calculate si afisate pe lista de plata - iar daca aveti ceva impotriva, ar trebui sa va adresati instantei de judecata;
Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Penalitati Ganna Ganna Buna seara, as avea o nelamurire cu privire la modul cum se calculeaza penalitatile la asociatiile de proprietari. In urma unei adunari generale s-a hotarat ... (vezi toată discuția)
Penalizari asociatie proprietari Diore Diore Buna ziua, In luna mai aveam o restanta de 2400 lei. In luna iunie am platit 1400 lei din aceasta restanta, Au mai ramas 1000 lei din restanta plus ... (vezi toată discuția)
Calcul penalizari 1970 1970 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza corect penalizarile. Mentionez ca in A.G. am stabilit un procent de 0,2% pentru fiecare zi de intarziere, ... (vezi toată discuția)