Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Modul de calcul penalitati
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Modul de calcul penalitati

Am o datirie de 1900 de un an.Am facut rost de bani ca sa achit intretinerea si mar interesa cum se calculeza penalitatilie.se calculeaza la365 de zile sau la 31 de zile atunci cand platesc intretinerea
Salut,

Dobanda legala penalizatoare se calculeaza pentru fiecare zi de intarziere, calculata de la data la care trebuia efectuata plata si pana la data platii efective. Rata dobânzii legale penalizatoare se stabileşte la nivelul ratei dobânzii de referinţă (publicata de B.N.R.) la care se adauga 4 puncte procentuale. Aceasta valoare va fi diminuata cu 20% (intrucat nu este vorba despre un raport juridic de exploatare a unei intreprinderi cu scop lucrativ).
dupa perioada de gratie de 30 de zile, plus 20 de la afisarea listei, deci din a 51-a zi, se calculeaza penalizarea.
Se aplica 9,20% pe fiecare zi de intarziere, cu conditia ca penalizarea sa nu depaseaca baza penalizata.
Simplu.
Ca sa nu incurcam lucrurile:
- fiecare as. prop. trebuie sa aiba un regulament privind calcularea, afisarea, incasarea penalitatior; mai mult, acest regulament rebuie afisat la avizier pentru ca tot "romanul" sa inteleaga ce si cum - adica legislatia actuala permite acest lucru;
- dvs. proprietarul trebuie sa mergeti la sediul as. si sa cereti modul de calcul al penalizarilor;
- daca nu intelegeti ceva, insistati la as. prop.;
- daca neclaritatile se mentin, puteti merge la primaria localitatii unde fiinteaza un serviciu/birou as. prop. - cereti clarificari;
- oricum, dvs. aveti obligatia de a achita si debitul la intretinere cat si penalitatile calculate si afisate pe lista de plata - iar daca aveti ceva impotriva, ar trebui sa va adresati instantei de judecata;
Succes!