Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prenatal, angajată în perioada de probă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prenatal, angajată în perioada de probă

Buna ziua ! Sunt angajata de 2 luni si sunt insarcinata ! Pot beneficia de prenatal !!mentionez ca in contract scrie ca primele 3 luni sunt de proba !! Multumesc .
Pentru a beneficia de concediu si indemnizatia de maternitate, trebuie sa aveti un stagiu minim de cotizare de o lună realizată în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.

Prin urmare, chiar daca sunteti in perioada de proba, daca aveti un stagiu minim de cotizare de o lună realizată în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care vi se acordă concediul medical, atunci puteti beneficia de concediu prenatal si postnatal.
Multumesc tare mult pt ajutor !!