Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Intreprindere Individuala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Intreprindere Individuala

Buna seara. Va rog am nevoie de ajutorul dvs in legatura cu drepturile de comercializare ale unui detinator de Intreprindere Individuala.

Detin un magazin general, undeva la tara, statutul fimei fiind dupa cum am spus mai sus Intreprindere Individuala. Activitatea principala : Comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse alimentare, bauturi si tutun 4711.

In ultima vreme am fost vizitati de diverse organe de control insotite de echipaje de politie care ne-au dat ultimatumuri in privinta urmatoarelor chestii:
- ne au interzis vanzarea bauturilor alcoolice la pahar ( vanzarea la "suta de grame")
- ne-au specificat faptul ca trebuie sa dispara cele 3 masute din fata magazinului,acestea fiind pe proprietatea declarata pt desfasurarea activitatii magazinului. Aici clientii nostri zilnici puteau servi spre exemplu o cafea, o ciocolata calda etc.,deci nu neaparat bauturi alcoolice

Intrebarea mea este urmatoarea: dat fiind statutul firmei, sunt intemeiate impunerile celor care ne-au vizitat ?
Ce ne puteti sfatui, pt a evita aceste "ciocniri" cu organele de control?

Va multumesc anticipat!
Vanzarea de bauturi la pahar nu se incadreaza in codul caen 4711, ci reprezinta o activitatea clasificata pentru baruri si restaurante, fiind necesare anumite conditii si alte avize.
Trebuie sa intelegeti ca nu este legal si de aceea vi se pune in vedere "sa dispara cele 3 masute"
In privinta evitarii organelor de control...nu aveti cum sa va sustrageti controlului ci doar sa va supuneti masurilor impuse..in caz contrar fiind pasibili de amenzi.
bioenergeta a scris:

Vanzarea de bauturi la pahar nu se incadreaza in codul caen 4711, ci reprezinta o activitatea clasificata pentru baruri si restaurante, fiind necesare anumite conditii si alte avize.
Trebuie sa intelegeti ca nu este legal si de aceea vi se pune in vedere "sa dispara cele 3 masute"
In privinta evitarii organelor de control...nu aveti cum sa va sustrageti controlului ci doar sa va supuneti masurilor impuse..in caz contrar fiind pasibili de amenzi.

Multumesc pt raspuns! Sunt nicio forma nu faceam referire la evitarea organelor de control..
Daca as adauga inca un cod CAEN, respectiv cel pt activitati de cafe bar ar schimba cu ceva situatia?
Daca nu, ce cod as putea adauga pt a respecta impunerile si/sau ce pot face concret (modificari ale structurii magazinului, avize necesare etc.)
Multumesc !
coffegirl, utilizator
Cum v-a spus si colega, pentru a comercializa bauturi alcoolice la pahar trebuie sa aveti obiectul de activitate 5630 baruri si alte activitati de servire a bauturilor. Pentru a modifica actele IF va trebuie sa aveti un document din care sa reiasa ca titularul IF are calificare in acest domeniu: cursuri de barman-ospatar, ori experienta pe cartea de munca. Daca nu aveti- si ar fi trebuit, intrucat sunteti autorizat conform actualului cod pe care lucrati-tebuie sa adaugati la dosar si diploma din care sa reiasa ca ati urmat cursuri de igiena. Dupa ce faceti modificarile la Reg. Comertului, va trebui sa obtineti autorizatie de la primarie pentru activitatea de bar, in plus sa platiti taxa pentru folosirea spatiului din fata pravaliei, unde aveti masutele. Atentie, pentru bar trebuie neaparat ca spatiul sa dispuna de grupuri sanitare si apa calda.
Acestia ar fi pasii principali de urmat. O sa-i aflati pe urmatorii din mers, dupa ce incepeti sa va autorizati.
Mult succes.