Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de preempțiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de preempțiune

Buna ziua!
Daca am incheiat un contract de locatiune ,si as dori sa cumpar spatiul respectiv iar contractul de locatiune nu este inscris in CF,as beneficia de dreptul de preemtiune prevazut in NCC?
Daca da,in ce termen si ce conditii?
Admin, administrator
Buna ziua,
Titularul contractului de inchiriere poate beneficia de acest drept de preemtiune daca si-a executat obligatiile ce-i reveneau prin contract respectiv plata chiriei precum si altele. Nerespectarea dreptului de preemtiune atrage nulitatea relativă, astfel incat, chiriasul poate invoca acest drept in justitie, legiuitorul conferind calitatea procesuala activa chiriasului.
Mai mult, nu are legatura inscrierea la CF a contractului de inchiriere ci doar EXISTENTA CERTA a lui.
A se vedea art. 1.828 alin. 2 Cod civil
@simasabina, in primul rand trebuie stabilit daca exista in favoarea dvs un drept de preemptiune, adica daca sunteti preemptor si abia apoi se poate discuta daca si cum va exercitati acest drept, deoarece doar simplul fapt ca ati incheiat un contract de locatiune cu un locator, nu naste automat si intotdeauna un drept de preemptiune in favoarea dvs. Deci trebuie stiut cine este locatorul si in ce conditii ati inchiriat spatiul.
si exista un anumit termen in care eu trebuie sa mi exercit dreptul de preeemtiune de cand locatorul se decide sa vanda imobilul?
Depinde ce izvor are dreptul dvs de preemptiune. Regula este ca termenul curge de la comunicarea ofertei către preemptor si este de cel mult 30 de zile, în cazul vânzării de bunuri imobile. Insa, detaliile sunt importante.