Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am parcat lângă bordură, a fost sesizată poliția ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Am parcat lângă bordură, a fost sesizată poliția pentru blocarea traficului și mi-a fost suspendat permisul fără dovadă înlocuitoare. Sunt soluții pentru a putea conduce până la soluționarea cazului?

Buna ziua. Am parcat masina langa bordura si am blocat circulatia tramvaiului. A fost efectiv fara intentie. A fost sesizata politia de catre ratb. In urma acestui fapt mi-a fost retinut permisul si urmeaza alte demersuri avand in vedere ca fapta mea este considerata infractiune. Intrebarea mea este: trebuia sa mi se retraga permisul, dreptul de a conduce? Cum pot proceda pentru cererea dreptului de a conduce inapoi macar pe baza unei dovezi, pana la solutionarea cazului? Multumesc.
Admin, administrator
Interpretarea procurorilor in ceea ce priveste dispozitiile art. 111 alin. 6 din OUG 195/2002 eu o cunosc, vroiam sa stiu daca dvs ati avut vreo solutie in acest sens de la vreo unitate de Parchet din Bucuresti.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Interpretarea procurorilor in ceea ce priveste dispozitiile art. 111 alin. 6 din OUG 195/2002 eu o cunosc, vroiam sa stiu daca dvs ati avut vreo solutie in acest sens de la vreo unitate de Parchet din Bucuresti.

Din punct de vedere legal, se poate ?
Utilizatorul nu a intrebat care sunt sansele ci cum se poate proceda legal.
Da, din punct de veder legal se poate
Limitele de pedeapsa sunt unele dintre cele mai mici, raportat la celelalte infractiuni contra sigurantei circulatiei, motiv pentru care exista si solutii de renuntare la urmarirea peala
AvTudor_com, utilizator
Av. Mihai Cosmin Tudor a scris:

Utilizatorul nu a intrebat care sunt sansele ci cum se poate proceda legal.
Da, din punct de veder legal se poate
Limitele de pedeapsa sunt unele dintre cele mai mici, raportat la celelalte infractiuni contra sigurantei circulatiei, motiv pentru care exista si solutii de renuntare la urmarirea peala