Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plângere împotriva unui fost prieten
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plângere împotriva unui fost prieten

Am o problema cu un fost prieten care a fost condamnat laolalta cu mine,amandoi am avut pedepse diferite eu mai putin iar el mai mult.Dupa ce s-a eliberat a inceput sa ma ameninte sa i dau o suma de bani deoarece din cauza mea a executat doi ani de puscarie,iar pe deasupra m-a si lovit..Oare ce as putea face??
Depuneti plangere penala, mergeti sa va scoateti CML.
Aveti alte probe care sa sustina acuzatia? au fost martori care au vazut agresiunea? aveti mesaje scrise in care va ameninta?
Fapta lui constituie infracțiunea de șantaj.
Daca depuneti plângere penală si se dovedește va ajunge dupa gratii dupa condamnare.

Voi stiti care este situația dar este ilegal cum procedează.
Pe ce fapta ati fost condamnați?