Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal

Buna seara va rog sa ma ajutati cu un raspuns..Urmeaza sa nasc la inceputul lunii decembrie ....am 12 luni lucrate in ultimii 2 ani....mi-a expirat contractul de munca luna aceasta si nu mi-a mai prelungit......Teoretic daca imi prelungea ar fi trebuit sa intru in concediu de prenatal din octombrie...daca nu mai am perioada contractuala si nu mai beneficiez de 126 de zile de concediu mai pot luat indemnizatie??
Puteti sa intrati in somaj si din somaj in concediu de maternitate si apoi in CCC.

Acordarea indemnizatiei pentru CCC nu este conditionata de efectuarea concediului de maternitate.

In cazul persoanelor care nu îndeplinesc condițiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate și a indemnizației aferente indemnizatia CCC se acorda începând cu data nașterii copilului, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată, în cazul persoanelor care nu îndeplinesc condițiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate și a indemnizației aferente.
Va Multumesc!!