Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Promisiune de vanzare pentru un apartament apartinand ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Promisiune de vanzare pentru un apartament apartinand unu administrator de firma

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati intr-o problema;
Intentionez sa fac o promisiune de vanzare pentru un apartament al carui proprietar (proprietar in proportie de 2/8, restul proprietarilor fiind din famile) este administratorul unei firme. Intervalul de timp pana la finalizarea vanzarii este ceva mai mare, acum eu platind un avans.
La promisiunea de vanzare, se va consemna in carte funciara in baza unui extras authentic.
Daca firma va intra in faliment pana la finalizarea vanzarii, administratorul poate fi executat silit?
Poate fi afectata promisiunea de vanzare?
Pot pierde avansul pe care il dau acum?
Cota pe care vreți s-o cumpărați este proprietatea acelui domn ca persoana fizica? Dacă da, nu are legătură cu firma.Sunteți cumpărător de buna credință.
Eu doresc sa cumpar intregul apartament unde sunt 3 proprietari, dar, unul singur care are 2/8 este administratorul firmei. Teama mea este ca , in cazul falimentului firmei, administratorul va raspunde solidar cu firma si eu, avand doar o promisiune de vanzare, nu stiu daca am prioritate in fata ANAF-ului
Vi s-a raspuns deja ca sunteti cumparator de buna-credinta, actul d-voastra este valabil. Faceti actele la notar, urmariti sa se publice in cartea funciara mentiunile privitoare la actul dvs si nu aveti nicio piedica legala.