Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Am voie sa ma urc pe schela la mine acasa?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Am voie sa ma urc pe schela la mine acasa?

Imi fac fațada la casa(P+1), am angajat un constructor dar contractul facut de noi este de mana. Adica nesemnat de un notar si fara martori. Si mi-a interzis sa ma urc pe schela in lipsa lui sa verific ce cred eu cu pretextul ca el Răspunde daca eu cad la mine acasa. Ce lege imi interzice sa ma urc pe schela la mine acasa?
JTG69, utilizator
Abordati problema dintr-un punct eronat
Schela este la dv acasa dar este ridicata de catre executant,iar muncitorii care lucreaza sunt special instruiti si semneaza fisa de protectia muncii-tocmai pentru a preveni eventuale evenimente neplacute
Normele de securitate si sanatate in munca va interzic urcarea pe schela, la peste 2 m inaltime daca nu sunteti echipat corespunzator, fiind expus la producerea unor accidente.
Legea nr. 10/ 1995 cu modificarile si completarile ulterioare, privind calitatea in constructii, impune incheierea de contracte de prestari servicii cu firme de profil, autorizate si angajarea de diriginte de santier pentru supravegherea de lucrari.
Gasiti informatii suplimentare aici: www.avocatnet.ro/articol_429...