Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Accidentat in incinta unui restaurant
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Accidentat in incinta unui restaurant

Am fost la un salon de evenimente si am cazut la propriu intr-o groapa de 2 metrii care era acoperita cu placi de faianta. Ce pot sa fac in acest caz?
Daca amiabil nu solutionati cu administartorul unitatii,va ramane varianta sa analizati oportunitatea actionarii acestuia in instanta
Aveti certificat medico legal ?
Nu am certificat medico legal. In schimb am fost la spitalul Universitar la urgente pentru investigatii. Mi-au fost facute radiografii si diagnosticul a fost contuzie. Un picior inca ma doare destul de rau deoarece l-am fortat la maxim cand am cazut in momentul in care au cedat doua placi de faianta. Va rog sa ma sfatuiti care sunt autoritatile carora ma pot adresa? Va multumesc
Vreau sa va intreb in afara de IML trebuie sa merg si la politie ca sa declar incidentul? Va multumesc mult,
Puteti sesiza Inspectoratul teritorial de munca, in scris, cu nr. de inregistrare/ data si Inspectoratul de stat in constructii pentru pericolul de accidentare creat de groapa respectiva, nesemnalizata si neasigurata corespunzator.
Daca nu va intelegeti pe cale amiabila cu respectivul salon pentru a va recupera cheltuielile si veti deschide actiune in instanta trebuie sa procurati documente din care sa rezulte ca ati fost investigat la spital, ce investigatii s-au facut si diagnosticul pus.
Puteti sesiza si politia daca veti considera ca v-a fost pusa viata in pericol.