avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Mutare si reprezentare caz penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Mutare si reprezentare caz penal

Sunt cercetat penal intr-un oras. Se poate muta dosarul in alta parte, alt/a parchet/judecatorie? Si legat de reprezentare imi pot lua un avocat din alt oras/judet pentru a ma reprezenta?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De mutat nu veti putea muta dosarul.
Va puteti angaja avocat din orice oras doriti.
Infractiunea de care sunteti acuzat a fost savarsita in orasul in care sunteti cercetat?
Da.
Acolo este competenta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Parte vatamata penal eok11 eok11 Buna ziua! In urma cu 2 ani, vecinii nostri, plus angajatii lor ne-au taiat gardul in ziua mare, l-au mutat mai inspre noi, l-au prins la loc cu niste sarme, ... (vezi toată discuția)
Proceduri dosar penal ContSters249161 ContSters249161 Buna ziua! Mi s-a deschis acum 1 an o urmarire penala pe Legea 161/2003, Art 42 (3). Acum 2 luni mi s-a suplimentat urmarirea penala si ptr violare de ... (vezi toată discuția)
Cine dipune cercetarea parchetul de pe langa judecatorie sau de pe langa tribunal serban.mirela74 serban.mirela74 Un fost administrator de asociatie este cerecetat de parchetul de pa langa Tribunal si nu de cel de pe langa Judecatorie.DE CE? (vezi toată discuția)