Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Cati banii pot primi pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Cati banii pot primi pentru cresterea copilului

Buna ziua daca sunt insarcinata si sunt angajata cu 8h la o firma si 2h la o alta firma cat trebuie sa primesc din cresterea copilului
În cazul în care o persoană realizează concomitent venituri supuse impozitului din mai multe surse, se vor lua în calcul toate veniturile lunare încasate de aceasta.

Indemnizația pentru CCC se stabilește în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului și nu poate fi mai mică de 85% din cuantumul salariului minim brut pe țară garantat în plată și nici mai mare de 8.500 lei.