Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Impunerea unei PFNA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Impunerea unei PFNA

Buna ziua!va rog frumos sa ma ajutati...Sotul a fost supus unei inspectii fiscale ca urmare a tranzactiilor cu masini pe anii2011-2016...In urma inspectiei ni s-a impus suma de plata de aproximativ 27500 lei.Preturile autoturismelor vandute la un pret mai mic decat cel de cumparare ptr ca se poate intampla , au fost recalculate cu niste sume mult mai mari...trecute de ei.Pe langa acest lucru fiscul de care apartine ne va calcula si dobanzi si penalitati de intarziere si nedeclarare ptr aceasta perioada.Cu un eventual proces am avea castig de cauza in situatia aceasta de pers fizica neautorizata care nu a fost instiintata ....va multumesc frumos!!!!
Conform Codului fiscal, trebuie declarate toate veniturile obtinute de catre toti cei care realizeaza venituri. Din tranzactiile cu masini se realizeaza venituri.
Legea trebuie cunoscuta de toti cetatenii. Fiscul nu avea nicio obligatie sa va anunte de existenta legii.
Este dreptul dvs, sa va adresati instantei de judecata. Este greu de crezut ca veti avea succes in instanta. Pentru sumele datorate se percep dobanzi si penalitati de intarziere, aplicate zilnic si sumele vor creste exponential.
POPA GHEORGHE a scris:

Conform Codului fiscal, trebuie declarate toate veniturile obtinute de catre toti cei care realizeaza venituri. Din tranzactiile cu masini se realizeaza venituri.
Legea trebuie cunoscuta de toti cetatenii. Fiscul nu avea nicio obligatie sa va anunte de existenta legii.
Este dreptul dvs, sa va adresati instantei de judecata. Este greu de crezut ca veti avea succes in instanta. Pentru sumele datorate se percep dobanzi si penalitati de intarziere, aplicate zilnic si sumele vor creste exponential.

Multumesc frumos!!!!intrebarea era daca au dreptul sa recalculeze pretul de vanzare al masinilor astfel incat pretul recalculat sa fie mult peste media masinilor de acelasi tip din anul respectiv....multumesc mult!!!!
Alexandru Pintea, utilizator
Pentru recalculare, fiscul aplica niste proceduri. Puteti cere lamuriri.