Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... revin cu inca o intrebare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

revin cu inca o intrebare

daca un locatar nu plateste fondul de reparatii nu poate vinde apartamentul?
Cand vinzi apartamentul proprietate trebuie sa fii cu plata cheltuielilor la zi.
Notarul solicita aceasta adeverinta din partea Asociatiei pentru autentificarea contractului!
Ba se poate vinde, numai ca administratorul scrie pe adeverinta respectiva restanta pe care o are vanzatorul.
Cu aceasta adeverinta, la notar, cumparatorul isi asuma responsabilitatea in contract sa preia apartamentul cu aceasta datorie, daca vrea.
Daca nu vrea, nu semneaza contractul si tranzactia nu se face.
Tranzactia se poate finaliza ,cu intelegerea partuilor ,astfel incat daca exista eventuale restante ,acestea pot fi recuperate din valoarea tranzactiei .
Administratorul mentioneaza pe adeverinta situatia existenta ,care poate fi solutionata prin intelegerea amiabila a partilor sau,in caz contrar tranzactia cade.
nefiind o suma care sa acopere cheltuielile efectuate,acesta fiind pt acoperirea unor eventuale stricaciuni....nu afecteaza vanzarea apartamentului.Are acelasi regim ca fondul de rulment.
elga50 a scris:

Ba se poate vinde, numai ca administratorul scrie pe adeverinta respectiva restanta pe care o are vanzatorul.
Cu aceasta adeverinta, la notar, cumparatorul isi asuma responsabilitatea in contract sa preia apartamentul cu aceasta datorie, daca vrea.
Daca nu vrea, nu semneaza contractul si tranzactia nu se face.

Raspuns corect in conformitate cu legea si cu practica .