avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... revin cu inca o intrebare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

revin cu inca o intrebare

daca un locatar nu plateste fondul de reparatii nu poate vinde apartamentul?
Cel mai recent răspuns: proprietaru , utilizator 21:59, 6 Octombrie 2009
Cand vinzi apartamentul proprietate trebuie sa fii cu plata cheltuielilor la zi.
Notarul solicita aceasta adeverinta din partea Asociatiei pentru autentificarea contractului!
Ba se poate vinde, numai ca administratorul scrie pe adeverinta respectiva restanta pe care o are vanzatorul.
Cu aceasta adeverinta, la notar, cumparatorul isi asuma responsabilitatea in contract sa preia apartamentul cu aceasta datorie, daca vrea.
Daca nu vrea, nu semneaza contractul si tranzactia nu se face.
Tranzactia se poate finaliza ,cu intelegerea partuilor ,astfel incat daca exista eventuale restante ,acestea pot fi recuperate din valoarea tranzactiei .
Administratorul mentioneaza pe adeverinta situatia existenta ,care poate fi solutionata prin intelegerea amiabila a partilor sau,in caz contrar tranzactia cade.
nefiind o suma care sa acopere cheltuielile efectuate,acesta fiind pt acoperirea unor eventuale stricaciuni....nu afecteaza vanzarea apartamentului.Are acelasi regim ca fondul de rulment.
elga50 a scris:

Ba se poate vinde, numai ca administratorul scrie pe adeverinta respectiva restanta pe care o are vanzatorul.
Cu aceasta adeverinta, la notar, cumparatorul isi asuma responsabilitatea in contract sa preia apartamentul cu aceasta datorie, daca vrea.
Daca nu vrea, nu semneaza contractul si tranzactia nu se face.

Raspuns corect in conformitate cu legea si cu practica .

Alte discuții în legătură

Penalitati papit papit buna seara, am un apartament de 2 camere care este nelocuit. detin un fond de rulment de 280 ron. nu am platit intretinerea si am de dat 287 ron cu ... (vezi toată discuția)
Penalizare pentru achitarea intretinerii Jeremy Jeremy - Nu am platit intretinerea la apartament 4 luni. In acest timp s-au strans 190 lei de achitat catre asociatia de proprietari. Am fost penalizat dupa ... (vezi toată discuția)
Fondul de rulment argox argox Buna ziua, ma puteți ajuta va rog, sa înțeleg dacă legea 230/2007 ma obliga la achitarea fondului de rulment? si dacă, da, de ce trebuie sa achit ... (vezi toată discuția)