Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa nationalizata cica...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa nationalizata cica...

Buna ziua,

Va prezint o speta interesanta...2 frati locuiesc intr-o casa nationalizata de 30 de ani.Initial au fost si parintii fireste.Acestia au decedat acum 3 ani respectiv 2 ani.Cei doi s-au trezit ca nu au nimic pe numele lor: contract de inchiriere al casei, contract la gaze, contract la electrica, etc. Sunt modesti, nu au bani ...insa le-a venit ideea sa faca demersuri sa o cumpere(asta avand in vedere ca cele 5 familii din imobil le-au cumparat deja de mult, casa nefiind revendicata). S-au dus la Apolodor sa-si reinnoiasca contractul de inchiriere si sa-l treaca pe numele unuia dintre ei. Apolodorul a refuzat vehement spunand ca exista proprietari si ca nu poate sa faca asa ceva. Deci atentie!!!!...nu au vrut sa cumpere ci sa fie in regula cu contractul ca sa poata face demersuri si pentru schimbarea contractelor la utilitati.

Intrebarea este: Cum Apolodorul le-a inlesnit demersurile celorlalti chiriasi - acum proprietari- iar pe ei chiar i-a amenintat ca daca ii mai deranjeaza le face evacuarea?
Cum vine asta?
Pentru unii muma, pentru altii ciuma?
Ce trebuie facut in acest sens?
Va multumesc
cred ca raspunsul il am ...#-o....
buna ziua!
sa depuna si dansii o cerere in scris prin care solicita schimbarea titularului de contract, sa ia un nr de inregistrare si daca nu li se raspunde in tremen de 30 zile sa mearga in instanta.
nu stiu ce obligatii contractuale existau in contractul de inchiriere al parintilor, ce clauze erau stipulate in cazul decesului unuia dintre titulari de contract, cititi cu atentie contractul sa nu fiti prinsi pe defect.
:)
Atentie! Ati intrebat la APOLODOR ce inteleg dansii prin "exista proprietari"?Exista notificare in baza legii 10/2001 ? A fost retrocedat imobilul catre fostii proprietari? Sunt intrebari la care trebuie sa aflati raspunsul!B-)
MIHAI GRIGORE, Avocat
In sfarsit...domnule Mihai.Pe dumneavoastra va asteptam.Am vrut sa va prezint problema printr-un mesaj 'private', insa nu am vrut sa deranjez. Deci ...cei doi frati

1.Au fost la APOLODOR sa schimbe contractul deoarece titularul de contract de inchiriere(mama) a decedat de 2 ani si in plus trebuia prelungit pe inca 5 ani asa cum spune legea.
2.Cand au ajuns la locul cu pricina, o doamna corpolenta, buze carnoase si lipsa de maniere i-a tipat(dupa ce in prealabil i-a si scuipat - asta din cauza ca era peltica) ca nu se poate asa ceva, ca imobilul a fost revendicat.Au intrebat si ei fireste..."cine e proprietarul?"...raspunsul a fost scurt si sec :"Nu va priveste pe voi"
3.Sunt convinsa ca nu exista nici un proprietar si ca functionara cea umflata i-a dezinformat...dar nu inteleg de ce?Cum aflu daca este sau nu este proprietar.Ce trebuie sa cer de la ei?si care e baza legala...in caz ca vor cere...si ce vor face daca nu le da nimic din ce cer?
4.Daca ma invatati ce si cum sa cer va raman datoare...():O

Eheee, eu am auzit povestea lor si sunt intrigata...Imi vine sa-i bat mar pe toti de la Apolodor avand in vedere modul cum trateaza oamenii, dar ma abtin pentru ca vreau sa-i ajut cat pot .Macar sa-i invat ce sa faca si in limita timpului lor disponibil si a banilor sa incerce sa-si treaca contractul de inchiriere pe numele unuia dintre ei....si daca au si noroc si bani sa-si cumpere casa asa cum au facut toti din imobil.
Gabriela Mitroi, Manager de securitate
Ieri in sfarsit s-au catadicsit cei de la Apolodor sa le spuna ca nu tine de dansii sa schimbe contractul de inchiriere ci de AFI, iar la AFI li s-a spus ca le trebuie 2 declaratii notariale in care sa se specifice ca unul este de acord sa preia contractul de inchiriere si ca celalt este de acord ca primul sa preia contractul...mi se pare stupid....nu puteau sa faca doar o declaratie?De ce 2?Asa o fi?Dar daca dupa ce fac declaratiile notariale le mai vine o alta idee?Nu de alta dar nu dispun de bani.
Multumesc
Gabriela Mitroi, Manager de securitate