Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Agresiune verbală și fizică filmată cu telefonul. ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Agresiune verbală și fizică filmată cu telefonul. Care e procedura de depunere a unei plângeri penale?

Buna ziua,
Va rog sa ma sfatuiti cu o situatie!
Detin un caine rasa amstaff si in data de 16.09.2017 am iesit cu cainele la plimbare in jurul blocului cum fac in mod normal de un an si 7 luni de cand am catelul. In ziua aceea afara cu cateii din rasa pechinez cred, era si vecina mea. Nu am apucat sa ies bine din scara blocului ca acei doi catei au sarit la al meu sa-l muste, fiind mici nu au avut success. Eu l-am tinut pe al meu ridicat de labele din fata in lesa ca sa-si poata lua vecina catetii. Dupa ce a dat cateva ture in jurul nostru, incercand sa-i prinda, intr-un final a reusit. Dupa faza asta a fugit in casa, de unde la cateva zeci de secunde a iesit tatal vecinei pus pe scandal. Daca nu eram cu catelul langa mine foarte probabil imi luam cafteala. Asta ar fi capitolul 1, capitol ce s-a incheiat cu plangere la politie cum ca al meu caine a sarit la fata s-o muste, desii in fata blocului era o alta vecina ce a vazut toata faza si a spus adevarul politiei asa cum v-am povestit mai sus. Cainele nu avea botnita pentru ca faces un tratament la urechi ce i-ar fi ingreunat vindecarea, treaba ce am dovedit-o cu adeverinta de la medicul veterinar. Dupa incident, am urcat cu catelul in casa si apoi am coborat sa discut cu vecinul si sa rezolvam conflictul pentru ca nu s-a intamplat mimic mai mult decat cateva zgarieturi pe picioare din partea cainilor ei in incercarea de al musca pe al meu. In timp ce am coborat de LA etajul 3 unde locuiesc, pe scari undeva intre intejul 2 si 1, tatal fetei impreuna cu mama lui, urcau violent sore mine. Un moment De inspiratie am avut si am pornit camera telefonului pe video, simtind parca ce va urma. De aici, am fost impins, tras, bagat mana in gat, injurat in toate felurile si amenintat ca ma taie cu sabia si imi rupe capul. Am incercat sa port o discutie cu el insa nu am avut cu cinea intelege. I-am spus ca filmez toata treaba in speranta ca se calmeaza si vorbim ca oamenii. Nu am avut cu cine, s-a ajuns sa-mi arate fundul si sa continuie cu amenintarile. Vazand ca nu am cu cine ma intelege, am plecat in casa. M-am gandit sa-l las sa se calmeze si sa incerc sa stau de vorba cu el apoi. A trecut aproximativ o ora si am coborat sa incerc sa discut cu el. Fara rezultat, s-a ajuns tot la impinsaturi, tras de haine, amenitari si ijuraturi. De aceasta data s-a intamplat in fata blocului unde era si vecina din primul "capitol" care a vazut tot. Am renuntat sa mail vorbesc cu el fiindu-mi frica sincer de vre-o bataie. Intre timp s-ar fi dus la medic cu fata unde si-ar fi scos nu stiu ce hartie ca ar fi facut atac de panica. Atat de panicata era ca in timp ce taiacasu ma brusca, ea spargea seminte. In fine, niste prefacuti. Ieri m-am prezentat la sectoristul de zona unde am declarat ce s-a intamplat, declaratie ce coincidea cu spusele vecinei, am lasat si adeverinta. Intrebarea mea este urmatoarea: Eu as vrea sa-i fac plangere pentru agresiune, am si dovezi video si martor. Ce sanse am, in ce consta toata treaba asta. Stiu ca de durat va dura ceva, insa cineva trebuie sa-l potoleasca cumva, pantru ca din ce am intelesa la politistii veniti la mine, este un personaj cunoacut cu violenta si are nenumarate plangeri impotriva lui, insa nimeni nu ar fi mers pana la capat. Astept cu maxim interes sfaturile dumneavoastra.
Multumesc,
O zi buna!
Admin, administrator
Daca ati suferit vatamari mergeti la IML sa va scoateti CML.
Aveti dreptul sa depuneti plangere penala, sa indicati probele pe care le aveti in sustinerea plangerii. Inregistrarea de pe telefon sa o puneti pe un CD.
Vatamari fizice vizibile nu, posibil o vanataie pe brat cum ma tras si strans. Dar nu sunt 100% sigur ca e de atunci. Posibil sa fie de la fotbal :)

Daca ati suferit vatamari mergeti la IML sa va scoateti CML.
Aveti dreptul sa depuneti plangere penala, sa indicati probele pe care le aveti in sustinerea plangerii. Inregistrarea de pe telefon sa o puneti pe un CD.

Formulati plangere prealabila ptr.infractiunile de lovire sau alte violente(art.193 NCP)si amenintare(art.206NCP).Plangerea prealabila se depune in termen de 3 luni de cand partea vatamata a luat la cunostinta de savarsirea faptei.(296 NCPP).