Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu odihna

buna ziua
As vrea sa stiu cate zile de concediu se acorda pt vechime de 13-14 ani
va multumesc
o speta: un salariat lucreaza in per ian-mai cu 8 ore/zi si salariul de 1819 lei, iar in per,iun-sept cu 4 ore/zi si sal.869 lei . Cu 01 oct depune cerere pt incetare cim (art.55/b). Trebuie sa-i achit am c-val. CO neefectuat.Conform legii CO se calc raportand suma salariilor din ultimele 3 luni la suma zilelor lucratoare ale ultimelor luni, rezultand o medie zilnica pe care o inmultim cu nr. zile CO. deci: (869x3)/(65 zile) .
Exista vreo prevedere legala care sa oblige angajatorul la calculul CO separat pt. cele 2 perioade?. daca da , care ?