avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1738 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu odihna

buna ziua
As vrea sa stiu cate zile de concediu se acorda pt vechime de 13-14 ani
va multumesc
Cel mai recent răspuns: MMARI , utilizator 22:04, 6 Octombrie 2009
o speta: un salariat lucreaza in per ian-mai cu 8 ore/zi si salariul de 1819 lei, iar in per,iun-sept cu 4 ore/zi si sal.869 lei . Cu 01 oct depune cerere pt incetare cim (art.55/b). Trebuie sa-i achit am c-val. CO neefectuat.Conform legii CO se calc raportand suma salariilor din ultimele 3 luni la suma zilelor lucratoare ale ultimelor luni, rezultand o medie zilnica pe care o inmultim cu nr. zile CO. deci: (869x3)/(65 zile) .
Exista vreo prevedere legala care sa oblige angajatorul la calculul CO separat pt. cele 2 perioade?. daca da , care ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Numar zile concediu pup_me pup_me Buna, sunt angajata din 15 ianuarie 2006 pana in 01.12.2008 cu pauza o luna si apoi din 01.01.2009 m-am reangajat , as vrea sa stiu cate zile de concediu mi ... (vezi toată discuția)
Dreptul la concediul de odihna solomcarmendamiela solomcarmendamiela Va rog sa-mi spuneti cate zile de CO are dreptul unangajat. Conf. Contractului unic pe tara stiu ca 21de zile. V-as ruga daca se poate sa-mi spuneti cate zile ... (vezi toată discuția)
Concediu marinica71 marinica71 la cate zile de concediu am dreptul daca am 17 ani vechime? (vezi toată discuția)