avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 835 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul la concediul de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul la concediul de odihna

Va rog sa-mi spuneti cate zile de CO are dreptul unangajat. Conf. Contractului unic pe tara stiu ca 21de zile. V-as ruga daca se poate sa-mi spuneti cate zile de CO are dreptul un angajat in functie de numarul anilor de vechime. Va multumesc.:D
Cel mai recent răspuns: Nicoleta Ilea , Consultant resurse umane 12:55, 4 Octombrie 2008
Depinde de la un angajator la altul, in functie de prevederile CCM la nivel de unitate sau ale ROI.
Cand ati semnat contractul individual de munca nu scria in el si cate zile de CO aveti?
Vreau sa spun, si pentru altii, ca ar fi bine sa citim cu atentie cand semnam CIM pentru ca apoi e mai greu sa cerem modificarea lui.
Nici contractele colective la nivel de ramura nu stabilesc transele de vechime pentru CO, ci lasa la latitudinea unitatilor care stabilesc acest aspect prin CCM sau Regulamentul intern.
Multi angajatori nu tin cont de numarul anilor de vechime in stabilirea numarului de zile de CO, ci doar de CCMUN valabil.
Prin CCM sau ROI pot stabili un numar mai mare de zile de CO in functie de numarul anilor de vechime.
Legislatia nu prevede un nr. anume de C.O. in functie de vechime, ci doar un nr. minim de zile CO
Inainte existau transe pentru zilele de concediu de odihna acordate in functie de vechimea in munca (Legea nr.26/1967, abrogata prin Legea nr.6/1992, care la randul ei a fost abrogata prin Legea nr.53/2003).
Acestea erau transele de concediu acordate pentru vechimea totala in munca :
0-6 ani - 21 zile (absolventi 20 zile)
6-9 ani - 23
9-12 ani - 25
12-15 ani - 27
15-18 ani - 29
peste 18 - 31 zile
In prezent, legiuitorul a statuat numai numarul minim de zile de CO pe care-l poate beneficia un salariat. Acordarea CO in functie de vechimea in munca este posibila numai daca este prevazuta in CCM incheiat la nivel de unitate.

Alte discuții în legătură

Concediu odihna cineva2009 cineva2009 buna ziua As vrea sa stiu cate zile de concediu se acorda pt vechime de 13-14 ani va multumesc (vezi toată discuția)
concediul de odihna suplimentar aartist aartist Buna ziua, cum se calculeaza conediul de odihna suplimentar la care are dreptul un salariat. Conform CIM acesta are dreptul la 6 zile CO suplimentar anual. (vezi toată discuția)
Concediu marinica71 marinica71 la cate zile de concediu am dreptul daca am 17 ani vechime? (vezi toată discuția)