Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Tulburare de posesie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Tulburare de posesie

Am cumparat un teren intravilan cu c/v la notar cadastru si intrabulare am intrat in posesie si la o masurare sumara am constat ca vecini au un gard provizoriu ( cateva fire de sarma ghimpata ) pe terenul meu
Mentionez ca vecini sunt presupusi mostenitori ale propietatilor vecine (nu au facut succesiunea ) si nu au nici cadastru pe propietatile lor ,
In acest caz sunt indreptatit sa fac plangere penala si sa invoc Art 266 NCP ( tulburare de posesie ) ? ptr ca pe parte civila vecini nefiind propietari de drep nu prea au nici calitate procesuala
Din descrierea dvs nu este vorba despre infractiunea de tulburare de posesie.
Puteti sa ii chemati in judecata pe mostenitori.
Cum ati constatat ca gardul este pe terenul dvs, prin masuratoare sau exista semnele de hotar?
AvTudor_com, utilizator
in schita de cadastru pe care o detin latimea terenului are 14 m dar in realitate cand am masurat latimea terenului sunt efectiv 12 m , pot sa-i chem in judecata pe mostenitori daca acesti nu pot demonstra calitatea de mostenitor obtinuta prin succesiune?
nu ma poate ajuta nimeni cu un sfat ? daca cumpar terenul avand o suprafata comform cadastrului cand intru in posesia lui gasesc alta suprafata , vecini care au mutat gardul ( nu stiu cand ) merg pe varianta ca nu ii pot da in judecata pe civil pentru ca , ei nu au o calitate de propietari ptr ca nu au succesiunea si mai mult insista ca , cadastrul meu nu este bun
In acest caz ma pot adresa politiei cu plangere penala?