avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Tulburare de posesie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Tulburare de posesie

Am cumparat un teren intravilan cu c/v la notar cadastru si intrabulare am intrat in posesie si la o masurare sumara am constat ca vecini au un gard provizoriu ( cateva fire de sarma ghimpata ) pe terenul meu
Mentionez ca vecini sunt presupusi mostenitori ale propietatilor vecine (nu au facut succesiunea ) si nu au nici cadastru pe propietatile lor ,
In acest caz sunt indreptatit sa fac plangere penala si sa invoc Art 266 NCP ( tulburare de posesie ) ? ptr ca pe parte civila vecini nefiind propietari de drep nu prea au nici calitate procesuala
Cel mai recent răspuns: timpuriu , utilizator 15:23, 9 Octombrie 2017
Din descrierea dvs nu este vorba despre infractiunea de tulburare de posesie.
Puteti sa ii chemati in judecata pe mostenitori.
Cum ati constatat ca gardul este pe terenul dvs, prin masuratoare sau exista semnele de hotar?
Ultima modificare: Vineri, 6 Octombrie 2017
AvTudor_com, utilizator
in schita de cadastru pe care o detin latimea terenului are 14 m dar in realitate cand am masurat latimea terenului sunt efectiv 12 m , pot sa-i chem in judecata pe mostenitori daca acesti nu pot demonstra calitatea de mostenitor obtinuta prin succesiune?
nu ma poate ajuta nimeni cu un sfat ? daca cumpar terenul avand o suprafata comform cadastrului cand intru in posesia lui gasesc alta suprafata , vecini care au mutat gardul ( nu stiu cand ) merg pe varianta ca nu ii pot da in judecata pe civil pentru ca , ei nu au o calitate de propietari ptr ca nu au succesiunea si mai mult insista ca , cadastrul meu nu este bun
In acest caz ma pot adresa politiei cu plangere penala?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Întãruºare teren hot77cmc hot77cmc Bine v-am regăsit. Am cumpărat recent un teren la care a fost facuta prima data cadastrul in anul 2003(atunci terenul a fost cumparat de cel de la care l-am ... (vezi toată discuția)
Teren inchis abuziv de primarie claude3 claude3 Buna ziua, Tatal meu are un teren agricol care are situat pe el o pompa de mare adancime forata inainte de \'89. Terenul este stituat pe raza comunei ... (vezi toată discuția)
Probleme cadastru teren, in realitate am teren mai mic iar pe cadastru figureaza mai mult busuioct busuioct buna ziua, acum 4 ani am cumparat o vila cu teren de 1000 mp intr-un cartier de vile de la o persoana juridica. problema este ca in cadastru figurez cu 1000 ... (vezi toată discuția)