Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... DECLARATIE
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

DECLARATIE

Buna ziua!Multumesc anticipat celor ce-mi vor acorda sprijin in relovarea problemei.Am urgenta nevoie de o formulare a unei declaratii cu privire la drepturile de preferinta sau garantii.Pe scurt, suntem o firma de constructii care ne inscriem la masa credala a unei societati intrate in insloventa..Pe langa cererea de inscriere a creantei in tabelul prelimar- sau facand parte din ea-ne cere si o declaratie cu privire la drepturile de preferinta sau garantii.#-o
In alta ordine de idei, vreau un sfat in ce privesc garantiile.S-au oprit garantii de buna executie si conform contractului 50% se restutie la sfarsitul lucrarii si 50% dupa 12 luni .Eu cred ca trebuie sa le trec specificand termenii contractuali de restituire...o parere specializata?
Multumesc....si o zi buna pentru toti !
drepturile de preferinta se refera la rangul creantei. de unde provine creanta pe care o solicitati prin cererea de inscriere la masa credala?
Din facturile neachitate, pentru lucrarile prestate conform contract si din garantiile retinute pe parcursul lucrarilor .
whoever a scris:
..............de unde provine creanta pe care o solicitati prin cererea de inscriere la masa credala?
Din facturile neachitate, pentru lucrarile prestate conform contract si din garantiile retinute pe parcursul lucrarilor .

Buna ziua,
Daca creanta Dvs. provine din facturi neincasate, atunci aceasta creanta nu este in categoria creantelor garantate si nici in categoria celor cu drept de preferinta.
Vezi Legea 85/2006, art.123, art.124, art.125.

Garantiile de buna executie din contractele de antrepriza nu au nici o legatura cu subiectul intrebarii Dvs.
Profesionist in Insolventa Eugen Marcov
legalmgm, utilizator
In alta ordine de idei, vreau un sfat in ce privesc garantiile.S-au oprit garantii de buna executie si conform contractului 50% se restutie la sfarsitul lucrarii si 50% dupa 12 luni .Eu cred ca trebuie sa le trec specificand termenii contractuali de restituire...o parere

La data deschiderii procedurii de insolventa toate creantele devin exigibile ca urmare garantia de buna executie conform contractului care ar fi trebuit incasata peste 12 luni devine exigibila si va sugerez sa o treceti in cererea de admitere a creantei ( anexat o copie dupa contract )
Multumesc pentru raspunsuri .Ce am inteles eu :
-completez cererea de admitere a creantei
- in cerere specific din ce se compune creanta: suma x-cval factura y; suma n-cval garantie m
-anexez documentele justificative
- ignor punctul cu declaratie cu privire la drepturile de preferinta si garantii pentru nu ne incadram in acest punct
Pentru greseli de interpretare :sorry: ,
O zi buna !!!