Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Statut asociati - se modifica la avocat sau e ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Statut asociati - se modifica la avocat sau e suficienta Hotararea AGA?

Buna ziua, Suntem 5 asociati intr-o firma. Patru dintre noi dorim sa cedam 1% ca sa ii "dam" 4 % celuilalt asociat. Ce pasi trebuie urmati? Hotararea AGA este suficienta sau trebuie sa legalizam un "act aditional" la statutul societatii?
Operatiunile se fac la Registrul Comertului - va fi nevoie de un Act Constitutiv actualizat.
Si trebuie mers la un avocat sa legalizeze noul statut? Aurel Fleancu a scris:

Operatiunile se fac la Registrul Comertului - va fi nevoie de un Act Constitutiv actualizat.

Puteti alege si serviciile unui avocat pentru intocmirea actelor necesare.
Avocatul nu poate "sa legalizeze" un document.