Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara , lamuriri
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara , lamuriri

Daca unul din copii are 18 ani si lucreaza, atunci cat se plateste pensie alimentara pentru celalalt copil?
Una dintre fete are 19 ani, urmeaza o scoala postliceala, dar lucreaza, Deci pentru ea nu mai trebuie sa plateasca pensie alimentara. Revin cu precizarea ca fostul sot a spus ca in sentinta de divort scrie 1/6 din salariul net si doar atat da,
As vrea sa atasez sentinta dar nu pot, poate ma puteti lamuri cat ar trebui sa dea pensie pentru cealalta fata care inca e la scoala..
lili118, utilizator
1/4
asaofi, utilizator
Si cum ii arat ca 1/4? El sustine ca 1/6 cum scrie in sentinta.
Cereţi în instanţă majorarea pensiei la 25% din venitul său, fiindcă unul din copii a atins vârsta majoratului şi nu mai este la studii, deci a rămas un singur copil în intreţinerea tatălui.Pensia majorată o va datora de la data depunerii de către dvs. a cererii de majorare. Dacă copilul de la şcoală este mai mare de 14 ani, poate cere el mărirea pensiei, prin intermediul dvs.
Multumesc!