avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire. Pot renunța la ce mi se cuvine în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire. Pot renunța la ce mi se cuvine în favoarea mamei?

Buna seara.părinții mei mi-au făcut un act cu intretinere,pentru un teren,mai puțin pe casa care este pe acest pământ.tatăl meu nu mai este,iar eu si sora mea la succesiune,am rămas împreună cu mama,moștenitoare. Va rog să-mi spuneți,daca in cazul decesului mamei,sora mea are drept la casa, aceasta aflandu-se pe terenul meu.eu mai pot face ceva acum sa renunt la partea mea de mostenire in favoarea mamei mele?mulțumesc frumos
Ultima modificare: Miercuri, 11 Octombrie 2017
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: myhaela39 , utilizator 21:53, 11 Octombrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In masa succesorala, la acest moment, intra partea tatalui, deci doar 50% din casa, presupun. Daca dvs renunati la mostenire o sa se imparta intre mama si sora. Daca transferati mamei partea dvs, sora o sa mosteneasca la 3/8, mama 5/8, din mostenire. Cand o sa o mosteniti pe aceasta,o sa aveti 1/2 dvs si 1/2 sora. Deci nu este o decizie bun.. partea dvs de acum o sa o impartiti cu sora.
Trebuie avuta in vedere si acea donatie, privind terenul, daca incalca rezerva succesorala a surorii.
Buna seara,
Inteleg ca aveti un contract de vanzare cumparare sau de donatie cu clauza de intretinere privind doar terenul.
1. Daca acel act nu este contestat de nimeni va face proprietara pe el.
2. Casa (care inteleg ca este construita de mama si tata impreuna in perioada casatoriei) se imparte acum astfel: mama 5/8 si fiecare din cele doua surori 3/16.
Daca renuntati la succesiune in privinta casei partea dumnevoastra se va imparti intre restul mostenitorilor (mama si sora) ca si cum nu ati exista. NU EXISTA RENUNTARE in favoarea cuiva. In acest fel mama va avea 5/8 si sora 3/8.
La decesul mamei partea de casa a mamei se va imparti in mod egal intre dumneavoastra si sora.
Va sfatuiesc sa nu renuntati.
Mulțumesc frumos. Terenul de sub casa fiind pe numele meu,cu act de vânzare cumpărare cu clauza de întreținere,cum moștenește sora mea partea ei din casa??Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Inteleg ca aveti un contract de vanzare cumparare sau de donatie cu clauza de intretinere privind doar terenul.
1. Daca acel act nu este contestat de nimeni va face proprietara pe el.
2. Casa (care inteleg ca este construita de mama si tata impreuna in perioada casatoriei) se imparte acum astfel: mama 5/8 si fiecare din cele doua surori 3/16.
Daca renuntati la succesiune in privinta casei partea dumnevoastra se va imparti intre restul mostenitorilor (mama si sora) ca si cum nu ati exista. NU EXISTA RENUNTARE in favoarea cuiva. In acest fel mama va avea 5/8 si sora 3/8.
La decesul mamei partea de casa a mamei se va imparti in mod egal intre dumneavoastra si sora.
Va sfatuiesc sa nu renuntati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune loredana2009 loredana2009 Suntem 3 frati (majori), tata a murit la sfarsitul anului trecut vrem sa deschidem succesiunea. Dar TATA NU SI-A FACUT SUCCESIUNEA DUPA MOARTEA PARINTILOR LUI, ... (vezi toată discuția)
Testament sau donatie? GeaninaC GeaninaC Buna ziua, am cateva intrebari despre o situatie cam incurcata, multumesc mult oricui imi poate da raspuns la intrebarile mele. Am plecat din tara in 2008 ... (vezi toată discuția)
Impartirea mostenirii typa typa suntem 3 surori,parintii decedati,avem un act de mostenire.Dupa moartea mamei sa facut succesiune iar cele 2 surori au cedat in favoarea mea.Dupa moartea ... (vezi toată discuția)