avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... preschimbare amenda cu suspendare permis in avertisment
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

preschimbare amenda cu suspendare permis in avertisment

Mi s-a incheiat proces verbal pentru neacordare prioritate si pe langa amenda s-a luat masura complementara a ssupendarii permisului pe 30 de zile .Urmeaza sa fac plangere contraventionala ,ca oricum nu am ce pierde .Agentul mi-a spus ca exista filmare ,pe care inteleg sa o cer ca mijloc de proba .In eventualitatea ca fapta exista ,ma milogesc de instanta ca in 19 ani e prima astfel de abatere ,recunosc si regret fapta , promit sa nu mai gresesc sa presupunem ca nazistii imi schimba amenda in avertisment .Acesta afecteaza si masura complementara sau nu? Adica daca imi schimba amenda in avertisment trebuie sa dispuna in hotarare si ca anuleaza masura complementara ? Ideea e ca vreau sa scap de suspendarea permisului pe 30 de zile ,mi-e greu sa cred ca judecatorul va trece peste militian complet(seful lui,de ,scuze pentru opinia subiectiva,n-am putut sa ma abtin) sa constate ca fapta nu exista ,dar sa zicem ca imi da totusi un avertisment .Daca imi da avertisment acesta ''anuleaza'' si masura complementara sau este nevoie ca judecatorul sa specifice asta in hotarare expres si eu sa cer .avertisment cu anularea suspendarii permisului ? Va rog mult sa-mi raspundeti doar daca sunteti 100% siguri de raspuns si strict la ceea ce am intrebat ca sa nu-mi stricati postul si sa fiu nevoit sa repostez,va multumesc mult !
Cel mai recent răspuns: AvTudor_com , utilizator 23:51, 11 Octombrie 2017
Trebuie ca judecatorul sa inlature sanctiunea complementara.
Cereti ca probe si integistrarea video. Este posibil ca politia sa nu depuna nimic sau sa ataseze doar poze, din care reiese sau nu fapta. Am intalnit cazuri in care politia a raspunss ca nu au fost folosite echipamente de inrgistrare video, desi in pv se preciza ca au fost. Procesul verbal fiind anulat, dar abia in apel.
Formulati bine cererea si concluziile finale.
Ultima modificare: Miercuri, 11 Octombrie 2017
AvTudor_com, utilizator
Va multumesc tare mult pentru raspuns stimate domnule avocat ! In procesul verbal militianul a scris ca nu am acordat prioritate pietonilor aflati pe sensul meu de deplasare .In conditiile in care eram sg in masina,legea ma obliga sa raman in masina ,mi-a si cerut asta ,deci am fost in imposibilitate sa asigur si sa conserv probe , procesul verbal oricum trebuia sa fie mai specific ,adica sa contina si numele pietonilor carora nu le-am acordat prioritate ca sa-i chem in proces martori din moment ce eu nu puteam sa alerg dupa ei ,dar scrie in procesul verbal clar : '' filmat si inregistrat cu camera video caseta E-2017 '' deci pe cale de consecinta aceasta este si singura mea proba .Daca ipj ul nu o sa depuna filmarea nu m-ar mira ca doamna judecator sa ma condamne oricum pe motiv ca pv e prezumat legal si temeinic ,iar eu nu am putut proba contrariul (desi sunt in imposibilitate dupa cum am explicat ), fiindca asa se administreaza justitia in ploiesti ,[poate parea halucinant si desprins din kafka ,dar va asigur ca e cat se poate de real .Dar as vrea totusi sa va intreb ca sa fiu sigur : deci , dupa ce vad filmarea (daca o sa fie) si incep sa ma milogesc cand ma intraba ce cer ii zic ca in subsidiar sa ma sanctioneze cu avertisment si sa anuleze masura complementara ,corect ? Va multumesc inca o data foarte mult Av. Mihai Cosmin Tudor a scris:

Trebuie ca judecatorul sa inlature sanctiunea complementara.
Cereti ca probe si integistrarea video. Este posibil ca politia sa nu depuna nimic sau sa ataseze doar poze, din care reiese sau nu fapta. Am intalnit cazuri in care politia a raspunss ca nu au fost folosite echipamente de inrgistrare video, desi in pv se preciza ca au fost. Procesul verbal fiind anulat, dar abia in apel.
Formulati bine cererea si concluziile finale.

Nu este obligat sa consemneze in PV datele pietonului. Se constata fapta indiferent cine este acea persoana, daca a observat sau nu ceva. Deci fapta dvs raportata la loc si prezenta unei persoane.
Da, in primul rand cereti anularea PV, daca identificati elemente care atrag nulitatea.
In subsidiar cereti inlocuirea sanctiunii principale cu avertismentul si inlaturarea sanctiunii complementare
Ultima modificare: Miercuri, 11 Octombrie 2017
AvTudor_com, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare permis de conducere LauraDorel LauraDorel Am contestat un proces verbal in instanta, proces verbal prin care, pentru contraventia prevazuta de art 41, alin 1 din OUG 195/2002 (vehiculele trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Contestatie pv politia rutiera - o fapta din cele doua nu exista tescoandreas tescoandreas Buna ziua, Am fost oprit de un echipaj de la Politia Rutiera in aceasta seara. Am fost sanctionat contraventional cu Amenda contraventionala pentru ca am ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am fost oprit pentru depasirea vitezei legale in localitate. ... BPRazvan BPRazvan Buna ziua, am fost oprit pentru depasirea vitezei legale in localitate. Nu mi-a fost prezentata dovada incalcari, doar mi-a fost comunicata ca fiind 110km/h. ... (vezi toată discuția)