Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Limita maxima indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Limita maxima indemnizatie crestere copil

Va rog sa ma ajutati si pe mine.care este limita maxima de a indemnizatiei de crestere copil?In cazul profesiilor independente se calculeaza in functie de declaratia de impunere d la administratia financiara pe 12 luni inainte de nasterea copilului? Ce fac daca in declaratia estimativa am o suma , dar , ulterior am castigat mai mult? Trebuie sa fiu si cu plata asigurarilor de sanatate la zi pe cele 12 luni, sau nu conteaza la calculul indemnizatiei? Multumesc
Valoarea maxima a indemnizatiei de crestere a copilului in varsta de pana la 2 ani este de 4.000 LEI.
Mara 30 a scris:

Va rog sa ma ajutati si pe mine.care este limita maxima de a indemnizatiei de crestere copil?In cazul profesiilor independente se calculeaza in functie de declaratia de impunere d la administratia financiara pe 12 luni inainte de nasterea copilului? Ce fac daca in declaratia estimativa am o suma , dar , ulterior am castigat mai mult? Trebuie sa fiu si cu plata asigurarilor de sanatate la zi pe cele 12 luni, sau nu conteaza la calculul indemnizatiei? Multumesc

Pentru a beneficia de indemnizatia pentru CIC , conditia prevazuta de lege este realizarea in ultimul an, timp de 12 luni, anterioar datei nasterii copilului de venituri profesionale supuse impozitului pe venit.
Legea nu conditioneaza acordarea indemnizatiei de plata asigurarilor de sanatate sau a altor contributii datorate bugetului de stat.