avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Limita maxima indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Limita maxima indemnizatie crestere copil

Va rog sa ma ajutati si pe mine.care este limita maxima de a indemnizatiei de crestere copil?In cazul profesiilor independente se calculeaza in functie de declaratia de impunere d la administratia financiara pe 12 luni inainte de nasterea copilului? Ce fac daca in declaratia estimativa am o suma , dar , ulterior am castigat mai mult? Trebuie sa fiu si cu plata asigurarilor de sanatate la zi pe cele 12 luni, sau nu conteaza la calculul indemnizatiei? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:54, 6 Octombrie 2009
Valoarea maxima a indemnizatiei de crestere a copilului in varsta de pana la 2 ani este de 4.000 LEI.
Mara 30 a scris:

Va rog sa ma ajutati si pe mine.care este limita maxima de a indemnizatiei de crestere copil?In cazul profesiilor independente se calculeaza in functie de declaratia de impunere d la administratia financiara pe 12 luni inainte de nasterea copilului? Ce fac daca in declaratia estimativa am o suma , dar , ulterior am castigat mai mult? Trebuie sa fiu si cu plata asigurarilor de sanatate la zi pe cele 12 luni, sau nu conteaza la calculul indemnizatiei? Multumesc


Pentru a beneficia de indemnizatia pentru CIC , conditia prevazuta de lege este realizarea in ultimul an, timp de 12 luni, anterioar datei nasterii copilului de venituri profesionale supuse impozitului pe venit.
Legea nu conditioneaza acordarea indemnizatiei de plata asigurarilor de sanatate sau a altor contributii datorate bugetului de stat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil miruna_albu miruna_albu Buna seara, Sunt angajata cu CIM pe perioada nedeterminata de la 01.07.2009. Din 01.10.2009, angajatorul a luat masura diminuarii timpului de lucru de la 8 ... (vezi toată discuția)
Beneficiez sau nu de indemnizatie de crestere copil pana la 2 ani carmenciu carmenciu Beneficiez sau nu de indemnizatie de crestere copil pana la 2 ani daca am 12 luni lucrate dar incadrata cu contract cu jumatate de norma? (vezi toată discuția)
Concediu de ingrijire copil ancadaniela75 ancadaniela75 Daca realizez venituri impozabile succesiv 12 luni inainte de nastere, adica lucrez cu contract de colaborare pe drepturi de autor, mai trebuie sa platesc ... (vezi toată discuția)