Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie lucrator detasat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie lucrator detasat

Buna ziua,

un lucrator din Romania detasat in Germania, pe perioada detasarii nu ar trebui sa primeasca indemnizatia de detasare aplicabila in Germania?

De unde pot afla care este valoarea acesteia si daca angajatorul din Germania trebuie sa acorde si altceva in plus, fata de aceasta?
Pe durata detașării în altă țară din UE, se intra sub incidența clauzelor și a condițiilor de ocupare a forței de muncă din țara gazdă. Astfel, salariul minim pentru lucratorul detasat in Germania nu poate fi mai mic decât salariul minim pe economie din țara respectivă .

salariu minim in Germania 2017
[ link extern ] /
@suciu_diana
Daca vorbim de detasare transnationala, atunci un lucrator roman detasat in Germania va trebui sa primeasca un salariu cel putin egal cu salariul minim din Germania. Salariul pe care il primeste poate include si o indemnizatie specifica detasarii transnationale.