avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1885 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... dobandire proprietate uzucapiune
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

dobandire proprietate uzucapiune

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu urmatoare speta.
Detin un teren in proprietate formata din casa si teren, in proprietate am cca 250 mp si in folosinta inca cca 600 mp.
proprietatea a fost dobandita prin cvc in 1999.
exista vreo posibilitate de a benefica de uzucapiune de scurta durata?
mentionez ca la momentul dobandirii proprietatii am achizitionat doar parcela de 250 mp. casa si terenul sunt ingradite iar folosinta a fost continua, netulburata si recunoscuta de catre vecini, ca un tot unitar. impozitul pentru toata aceasta perioada a fost achitat doar pt casa si cei 250 mp si nu am nici-un document care sa faca trimitere la restul terenului.
Din informatiile obtinute de la inginerul de cadrastru care a facut intabularea restul terenului este in proprietatea primariei.
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: abaicanescu , utilizator 22:43, 13 Octombrie 2017
Buna seara,
Veti putea uzucapa doar pe uzucapiune de 30 de ani.
Cei care v-au vandut terenul cum stapaneau acea diferenta?
Va sfatuiesc sa luati legatura cu un avocat care sa va sprijine.
inainte de a fi eu proprietar terenul era detinut in conditii identice.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actiune in constatare drept de proprietate teren ChirucVeronica ChirucVeronica Parintii mei au cumparat o casa la tara in 1982 . In actul de vanzare-cumparare scrie ca : “ terenul aferent locuintei in supr 250mp trece in ... (vezi toată discuția)
Retrocedare padure mlliviu mlliviu Am achizitionat aprox. 4 ha teren, o casa si padure la munte. Proprietarul nu avea acte pe teren, si am deschis actiune judec. uzand de dreptul prin ... (vezi toată discuția)
Drept de proprietate bogorodea_marian bogorodea_marian Buna ziua,scuze daca titlul nu se potriveste dar juridic nu stiam ce titlu sa pun.Deci...bunicii mei au dat de pomana(cum s-au exprimat ei)unui nepot mai ... (vezi toată discuția)