Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... dobandire proprietate uzucapiune
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

dobandire proprietate uzucapiune

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu urmatoare speta.
Detin un teren in proprietate formata din casa si teren, in proprietate am cca 250 mp si in folosinta inca cca 600 mp.
proprietatea a fost dobandita prin cvc in 1999.
exista vreo posibilitate de a benefica de uzucapiune de scurta durata?
mentionez ca la momentul dobandirii proprietatii am achizitionat doar parcela de 250 mp. casa si terenul sunt ingradite iar folosinta a fost continua, netulburata si recunoscuta de catre vecini, ca un tot unitar. impozitul pentru toata aceasta perioada a fost achitat doar pt casa si cei 250 mp si nu am nici-un document care sa faca trimitere la restul terenului.
Din informatiile obtinute de la inginerul de cadrastru care a facut intabularea restul terenului este in proprietatea primariei.
Multumesc anticipat.
Buna seara,
Veti putea uzucapa doar pe uzucapiune de 30 de ani.
Cei care v-au vandut terenul cum stapaneau acea diferenta?
Va sfatuiesc sa luati legatura cu un avocat care sa va sprijine.
inainte de a fi eu proprietar terenul era detinut in conditii identice.