avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... revendicare teren mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

revendicare teren mostenire

Va rog frumos sa/mi raspundeti daca exista un temei legal pentru a revendica o bucata de teren din spatele gradinii mele.Am certificat de mostenitor,parintii ambii sunt decedati si in actul de vanzare cumparare apare suprafata de 1000mp iar in titlul de proprietate 871 mp.In certificatul de mostenitor specifica suprafata de 871 mp (in contractul de vanzare cumparare initial 1000 mp).As putea sa intru in posesia diferentei de teren de la 871mp la 1000 mp?
Cel mai recent răspuns: burlacuirina , utilizator 21:34, 15 Octombrie 2017
~ Conținut șters la cerere ~
Stimata doamna actul de proprietate e pe mama unicului mostenitor,actul de vanzare cumparare tot pe dumneaei iar in schita apare 1000 mp,in contractul de vanzare/cumparare 1000 mp doar in titul de proprietate apare 871 mp.In certificatul de mostenitor emis pe numele fiului decedatei(proprietarei)apare specificat citez"dreptul de proprietate asupra terenului in suprafata totala de 871m.p.(conform titlului de proprietate emis ulterior)-(1000 m.p.conform actului de vanzare /cumparare initial)".

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act de vanzare-cumparare legea 58/1974 Geta-Mihaela Geta-Mihaela Buna seara!In anul 1973,\'\'E\'\' a obtinut o mostenire de la parinti,o casa cu teren in suprafata de 500 mp,urban.In 1988,am cumparat imobilul de la sora lui ... (vezi toată discuția)
Legea 58/1974 Geta-Mihaela Geta-Mihaela In anul 1973,\'\'E\'\' a obtinut o mostenire de la parinti,o casa cu teren in suprafata de 500 mp,urban.In 1988,am cumparat imobilul de la sora lui \'\'E\'\' ... (vezi toată discuția)
Mostenire casa, teren si gradina. lipsa titlu proprietate gradina. Cristian T Cristian T Am mostenit direct de la tatal meu, proprietate (neintabulata), compusa din: - casa-curte-gradina, situate in acelasi loc, intravilan, inconjurat de alte ... (vezi toată discuția)