Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Angajament de plata
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Angajament de plata

Buna ziua ! In urma cu un an administratorul blocului a furat banii locatarilor ( taxele de intretinere) blocul nemaiputand plati sumele datorate tuturor furnizorilor, Deoarece am fost amenintati de acestia ca vom ramane fara : apa, lift etc administratoarea a venit cu propunerea ca sa platim noi locatarii o perioada, ca dupa aceea sa ne recuperam banii de la faptas, cand acesta va fi prins. Pentru aceasta am fost cu totii de acord sa semnam o foaie comuna , prin care ne angajam ca platim noi. Am semnat, numai ca acum nu mai doresc sa mai platesc nimic pentru acel hot. Mi sa spus ca suntem obligati sa platim in continuare chiar daca nu mai dorim. Hartia, era o hartie simpla facuta din pix netrecuta pe la notar sau alta institutiie juridica. Este adevarat ca vom fi obligati in continuuare sa platim ?Daca da ce se poate face sa anulam aceasta decizie ? Multumesc mult !
Hotararea acoperirii prejudiciului cauzat de administrator apartine adunaruii generale a proprietarilor,exprimat in cadrul adunarii generale ?
Este in interesul tuturor proprietarilor ca prejudiciul sa fie acoperit cat mai repede,astfel incat furnizorii/prestatorii de servicii sa nu demareze procedura de recuperare debit in instanta-varianta care ar obliga la plata suplimentara de sume aferent solutionarii in instanta
Admin, administrator
ca membru al unei organizatii aveti drepturi si obligatii.
Daca dumneavostra nu vreti sa platiti, ca, vorba aia, nu vreti, cine va plati?
@ Dr.Virgil Dan Amza
Eu vreau sa stiu daca putem sa ne retragem acest angajament, nu cine va plati ! Logic este sa plateasca hotul.

@ynocentta
Doar o parte din locatari ,printre care si eu ne-am hotarat sa acoperim acest prejudiciu, doar ca acum, cativa dintre noi nu mai dorim sa continuam. Totusi am intrebat daca ,intradevar suntem obligati sa platim , (pt ca asa am hotarat noi, atunci) daca legea permite sa retractezi sau sa anulezi decizia pe care am luat-o atunci ?

-mesaje conexate, eliminare citate-
Admin, administrator
Pentru raspuns concret este necesar sa precizati concret despre ce hartie este vorba
Daca hotararea acoperirii prejudiciului a fost dispusa de catre adunarea generala a proprietarilor,conform disp L nr 230/2007 actualizata hotararea este obligatorie tuturor proprietarilor
Ar fi existat dreptul sa contestati hotararea in termenul legal prevazut
Logic este sa plateasca hotul.

Aveti perfecta dreptate,insa ar trebui sa luati in calcul ca exista numeroase situatii identice cu acea cu care va confruntati dv in care autorul=administratorul nu este solvabil,nu are bunuri in evidenta ,nu se poate recupera prejjudiciu nivimacar in baza hiotararii judecatoresti definitive
Chiar daca administratorul de imobil prin hotarare judecatoreasca poate fi privat de liberatate,
prejudiciul nu este recuperat si atunci proprietarii pentru a beneficia de utilitati=apa,caldura,gaze hotarasc sau sunt determinati sa acopere prejudiciul cauzat de catre administratorul de imobil
Trebuie sa constientizati ca furnizorul de utilitati are contract de furnizare servicii incheiat cu asociatia de proprietari nu cu administratorul
In cazul in care exista debit inregistrat de furnizori in sarcina asociatiei de proprietari,conform clauze contractuale,furnizorul are dreptul initial sa sisteze provizoriu furnizarea utilitatilor pana la plata integrala a debitului
Creditorul=furnizor utilitati poate obtine hotarare judecatoreasca prin care sa execute asociatia de proprietari
Asociatia la randul ei,in cazul hotararii majoritatii proprietarilor de acoperire debit,are dreptul sa impuna in listele lunare de intretinere cote individuale acoperire prejudiciu,care daca nu sunt achiotate in termenul stabilit pot genera penalitati
Daca proprietarul staruie sa nu achite debitul acumulat fata de asociatia de proprietari,se poate trezi in situatia neplacuta de a fi actionat in instanta de asociatie pentru recuperare sume cu titlu de restanta
Este o situatie ingrata in care ,proprietari care au achitat lunar cotele de intretinere sunt obligati sa acopere suplimentar prejudiciul cauzat de administratori de imobil iresponsabili
Analizati responsabil avantajele hotararii dv
"Ar fi existat dreptul sa contestati hotararea in termenul legal prevazut"

Aici am vrut sa ajung ! Cand , in ce conditii pot contesta aceasta decizie ?
Hartia despre care v-am scris era o coala format A4,(scrisa din pix) in care se enunta clar ca cei care doresc sa contribuie la acoperirea prejudiciului adus de fostul administrator, sa semneze benevol, nu obligat. Noi am semnat crezand ca vom plati o perioada de timp relativ scurta. Acum nu mai vreau .Multumesc !
iulius21, utilizator