Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sunt angajat cu norma întreagă, pot deschide SRL?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sunt angajat cu norma întreagă, pot deschide SRL?

Buna ziua! In prezent lucrez la o simigerie ca responsabil unitate.Am semnat o clauza de neconcurenta!As vrea sa imi deschd un magazin/restaurant undeva la tara,un Srl.Intrebarea este daca voi avea probleme la locul de munca desi nu va fii acelasi domeniu de activitate,si daca se poate din punct de vedere al.contractului de munca!
Alex Danit, utilizator
Daca nu va avea acelasi domeniu de activitate ca si societatea unde aveti c.i.m., atunci nu aveti nicio problema cu deschiderea acelei societati.

Puteti cumula calitatea de salariat cu cea de asociat sau administrator al unui SRL.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Domeniul de activitate unde lucrez in prezent e covrigarie,patiserie,simigerie,srl-ul pe care urmeaza sa il infiintez va avea cod caen restaurant,magazin alimentar dar la baza voi comercializa sandwichuri,pizza,etc.Ar putea fi confundate domeniile?Intreb pentru ca suma din acea clauza de neconcurenta e destul de mare si nu as vrea sa risc.Multumesc!
Alex Danit, utilizator
Postati clauza de neconcurenta mentionata in c.i.m.
Nu stiu cum sa adaug imaginea!
Imaginea nu poate fi postata pe Forum ... scrieti macar textul.