Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit auto neplatit
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit auto neplatit

Buna ziua .am si eu o intrebare referitoare la impozitul auto.Din 2010 de cand Emil Boc a marit impozitul la autoturismele cu capacitate cilindrica mare impozitul nu a post platit.La 3500 cm3 el era in jur de 22 mil lei vechi si in decursul aceluaisi an s-a facut recalculare si impozitul a ajuns la 55 mil lei vechi.Fara sa fiu anuntat de majorare am observat niste datorii uriase la finante.Masina este din 1995 si nu au fost taxe de prima inmatriculare astfel nimeni nu a vrut sa cumpere o astfel de masina(vache,taxa inmatriculare mare si motor mare) si asa am ramas cu ea pe"cap".Impozitul din cauza ca era mare nu am avut posibilitatea sa il platesc si astfel nu am putut radia masina.Anii au trecut si impozitul este cu restanta plus ca se aduna anual.
Intrebarea este dupa cat timp se prescrie sau anuleaza si daca se intampla asa ceva?Am vorbit la finante si nici ei nu stiu ce se poate face
Exista varianta legala pentru radiat bunul mobil
Termenul de prescriptie este de 5 ani
Dar acest termen se intrerupe prin orice act emis de creditor cu scopul recuperarii debitului
Daca autoritatea fiscala anual a comunicat impunerea format galben prin care a comunicat existenta debitului,termenul de prescriptie se intrerupe
Buna si mersi de raspuns.De cel putin 3 ani nu am mai semnat nimic de la finante cum ar fi somatii de plata.daca altcineva a semnat asta nu stiu.Cu siguranta ei trimit anual notificari de plata si somatii ...deci cu alte cuvinte nu se mai prescrie si daterai ramane.Cred ca va urca la peste un miliard in cativa ani
Daca ANAF comunica anual existenta debitului,evident nu se poate invoca prescriptia dreptului de executare
Autoritatea la un moment dat va dispune masura executarii silite a debitorului
Deci cu alte cuvinte daca statul iti mareste un impozit de la o zi la alta(cazul 2010 cand nici nu am fost anuntati de marire sau recalcularea de la 1 iulie)tu ca cetatean esti obligat sa platesti.mie mi se pare abuz din partea statului dar parerea mea nu conteaza.
oare cat va urca in 10 ani?exista sansa sa urce pana la cateva miliarde pentru un importi auto daca nu ii platit fara sa se faca nimic?trebuie sa se poate declara ceva cum ar fi "faliment personal"?orice care ar putea sa arete ca nu ai nimic pe numele tau si...
Mersi oricum de raspuns
Pot cumva sa depun o cerere de radiere a masinii?O cerere mai speciala,orice?Masina este de mult timp nefolosita si nu mai este in stare de functionarede mult timp