Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Datorii fiscale
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Datorii fiscale

Buna ziua !

Am o datorie fiscala din 2012, provenita din dizolvarea firmei mele prin procedura falimentului simplificat prin lichidator judiciar desemnat de tribunal . Am fost desemnat responsabil de tribunal in urma constatariilor lichidatorului pentru creantele nerecuperate ale firmei pe motivul ca nu am fost destul de atent si nu am depus efortul maxim pentru evitarea pierderilor prin /la terti !! Intrebarea mea este daca aceasta datorie se va prescrie vreodata ?
Tassaly, utilizator
Dacă nu au fost emise acte de întrerupere a prescripției, s-a implinit la 01.01.2018.
Buna ziua !!
Va multumesc pentru raspunsul prompt si amabilitatea Dvs. ! Puteti sa=mi precizati ce se intelege exact prin acte de intrerupere ,pentru ca anual mi se trimite o adresa titulat Somatie de executare silita , daca-mi aduc bine aminte .
Acea somație e act de întrerupere deci, nu e debit prescris.De la fiecare somație se reia termenul de 5 ani ,de prescripție.
Nu inteleg ceva,am verificat in Codul de procedura fiscala art.130 aliniat 1 si acolo nu incadreaza somatia ca act de intrerupere .......... unde pot gasi in care lege ?