Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Preluare credit \"prima casa\" de catre codebitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Preluare credit "prima casa" de catre codebitor

Buna ziua
As dori sa stiu care ar fi forma de preluarea a unui credit "prima casa", de la fiica mea. Mentionez ca in 12 dec. 2017 se implinesc cinci ani, iar aceasta intentioneaza sa vanda apartamentul (numai ea fiind proprietar in actul de vanzare-cumparare). Avand in vedere ca numai eu am facut toate cheltuielile in ce priveste acest imprumut, as dori sa preiau de la ea, legal dreptul de proprietate (prin donatie, de exempu), fara sa fac demersurile de vanzare-cumparare, sa preiau creditul, in conditiile schimbarii dobanzii, fara sa mai fac din nou evaluarea ap. pt. ca e deja facuta si banca are tot ce i-ar trebui, ca date, de la mine.
Am avut o discutie cu dna. dir. a bancii - eu vroiam sa stiu ce agreeaza banca, astfel incat sa se accepte cererea mea - dar nu a stiut sa-mi dea un raspuns.
Cu multumiri, Steluta State
aspasia state, utilizator
Daca imobilul nu este achitat integral (si asa reiese din mesajul dvs) atunci tehnic ar fi posibil de gasit un mecanism juridic, asa incat, cu acceptul bancii, sa preluati imobilul (eventual prin donatie) si datoria catre banca prin una sau alta dintre urmatoarele modalitati, respectiv preluarea de datorie cu consimtamantul creditorului, cesiunea contractului cu consimtamantul creditorului, novatia prin schimbare de debitor, in toate cazurile banca trebuie sa accepte, iar dvs trebuie sa indepliniti conditiile initiale cerute pentru creditarea cu "prima casa". Restul sunt amanunte pe care le solutionati cu banca si cu notarul.
Va multumesc foarte mult!