Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara dupa 18ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara dupa 18ani

Buna ziua am o intrebare fiul sotului meu mai poate primi pensie alimentara de la mama lui daca a implinit 18 ani? Si daca da va rog sa mi spuneti cum se procedează! Mentionez ca sta la tatal lui a fost dat lui deoarece mama lor ( 2 copii) a renuntat la ei si urmeaza cursurile liceului la zi ! Va multumesc!
Va trebui sa ceara el, copilul , in instanta , daca nu se intelege cu mama sa ii plateasca de bunavoie.
O actioneaza in judecata, cere sa se stabileasca pensie in raport de 1/6 din venitul ei net , ataseaza dovada ca e elev si adeverinta de la anaf ca nu are venituri, copie dupa buletin si vechea hotarare. Cererea se intemeiaza in drept pe art 499 (3)

Art. 499
Obligaţia de întreţinere

(3) Părinţii sunt obligaţi să îl întreţină pe copilul devenit major, dacă se află în continuarea studiilor, până la terminarea acestora, dar fără a depăşi vârsta de 26 de ani.

gi-jane2, moderator