Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O pot da în judecată pe amanta soțului?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O pot da în judecată pe amanta soțului?

Buna ziua,
Pot da in judecata amanta sotului pt ca mi -a stricat casnicia, iar mai noi ma si hartuie cu tot felul de mesaje?
Admin, administrator
Buna ziua,

Dumneavoastra o puteti da in judecata pentru ce doriti. Chestiunea in discutie este data de succesul actiunii. Din nefericire, nu vad o sansa de reusita pentru divortul provocat si nici hartuirea prin mesaje.
@andrei17 are dreptate.
inafara de faptul ca o astfel de actiune nu are nici un temei juridic ceea ce ma mira este dorinta de a da in judecata o persoana care nu are nici o obligatie fata de d-voastra (amanta) pentru a pastra o relatie cu o persoana (sotul) care avea obligatia fundamentala de fidelitate dar a incalcat-o grosolan.
Presupunand ca de maine se schimba legea si va da dreptul sa-i interziceti amantei sa va mai vada sotul cat credeti ca va dura pana la urmatoarea amanta? Nu trebuie sa raspundeti, doar ganditi-va la asta.
Trebuie sa analizati de ce sotului ii trebuie si o relatie extraconjugala. Ce obligatii sentimentale nu ia-ti putut oferi sau ii oferiti neindestulator(poate vina va apartine). Aceasta analiza trebuie facuta si in cazul in care femeia are o relatie extraconjugala. Dupa o asemenea analiza, puteti decide ce ve-ti face in continuare: divortati sau remediati situatia.
Motiv legal de ,,stricat" casnicia nu exista. Si daca stati putin si ganditi la rece veti constata ca o casnicie nu se strica din afara, ci dinauntru. E mai simplu sa dati vina pe amanta, sunteti suparata si tulburata, e de inteles. Daca dumneavoastra credeti ca merita sa va salvati casnicia, nu cu amanta trebuie sa discutati ci cu sotul. El este cel care doreste sau nu sa va pastrati casnicia, nu amanta. Fara suparare, eu chiar va sfatuiesc sa va ganditi bine daca merita luptat pentru o asemenea casnicie. Daca e sa ne luam dupa ce spun psihologii, foarte rar cine inseala, inseala o singura data si gata, mai ales daca a fost iertat.
Nu va puteti folosi de hartuirea asta? Ati divortat deja? Va mai contacteaza?