Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DONATIE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DONATIE

Buna ziua
Sotul meu detine 1/2 dintr-o casa construita in 2009. Din anul 2010 suntem impreuna si avem o fetita nascuta in 22.11.2011. Din casatoria lui anterioara el are un fiu major. Am aflat de curand ca in anul 2013 mai exact 20.02.2013 si-a donat fiului partea de 1/2 cu drept de uzufruct viager declarand in acte ca nu are alti copii cand de fapt avea impreuna cu mine fetita care la aceea vreme avea un an si doua luni. Spuneti-mi daca se poate face ceva impotriva acestui act de donatie pentru a beneficia si fetita de acest bun. Va multumesc
Da, se poate face ceva impotriva acelui act, dupa moartea sotului donator, se va puta ataca donatia daca s-a incalcat rezerva succesorala a mostenitorilor rezervatari, de exemplu a descendentilor, cati vor fi ei pana atunci.
trandafir2, moderator
Multumesc.