Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radiere vehicul
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radiere vehicul

Buna ziua se poate radia masina fara actele necesare,gen talon si certificat de inmatriculare?Va multumesc anticipat
Pentru analiza si eventual raspuns concret ,obligatoriu trebuie sa precizati date relevante
CIV,talon unde se afla?
Masina,impreuna cu certificatul de inmatriculare si carte de identitate este la mine.Ne am inteles ca trec masina pe numele meu dupa ce expira ITP,ca mai este valabil si asigurarea si ITP, se fac chestii dinastea nu suntem noi primii.Urmeaza sa trec masina pe numele meu in 2018.06,pana atunci masina este la mine si ca sa fie totul 'legal'am facut un contract de comodare,adica am primit masina cu imprumut pe o perioada nedeterminata.Renuntam la contractul de comodare cand voi trece masina pe numele meu.Totul a fost o intelegere pe cale amiabila.Totul a pornit dintr-o neintelegere si acum vrea sa radieze masina.Din cunostiintele mele,el nu poate sa o scoata.
1.Contractul de comodare trebuie respectat si anuntat in termen de 30 de zile ca se renunta la acest contract.
2.Nu este nicio amenda nicio abatere,niciun radar absolut nimic cu care sa mearga la politie sau sa ma dea in judecata.
Este un caz ciudat pentru ca totul s-a bazat pe incredere intre doua cunostiinte,care pana la urma nu a avut incredere in mine.Precizez,masina este la mine nu vreau sa o vand nu vreau sa fac nicio manevra,multumesc anticipat,
Inmatriculati acum masina pe numele dvs asa cum este normal si scapati de conflctul cu el. Nu inteleg dorința dvs de a amâna înmatriculare a dacă nu doriți să o revindeti
ITP ul oricum rămâne valabil iar asigurarea va fi recuperată de respectivul pentru perioada rămasă.
Dacă aveți doar contract de comodat si nu contract de vânzare cumparare respectivul este proprietar. Poate face ori ce dorește cu mașina, să o radieze de ex. Actele, ca propietar, le poate obtine din nou cu ceva bătaie de cap e adevărat...
Inmatriculati acum masina pe numele dvs asa cum este normal si scapati de conflctul cu el. Nu inteleg dorința dvs de a amâna înmatriculare a dacă nu doriți să o revindeti
ITP ul oricum rămâne valabil iar asigurarea va fi recuperată de respectivul pentru perioada rămasă.
Dacă aveți doar contract de comodat si nu contract de vânzare cumparare respectivul este proprietar. Poate face ori ce dorește cu mașina, să o radieze de ex. Actele, ca propietar, le poate obtine din nou cu ceva bătaie de cap e adevărat...
Va multumesc pentru raspuns.Chiar nu am nicio dorinta sa o revand,doar ca ne am inteles ca inca nu facem transcrierea.Daca am facut initial un contract de vanzare cumparare si dupa aceea contractul de comodare,se complica treaba?Pana la urma tot voi trece masina pe numele meu,doar ca vroiam sa aflu niste chestii sa nu ma trezesc cu masina scoasa din circulatie la un control,multumesc anticipat.