Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pamant cu titlu pe bunica fara succesiune dezbatuta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pamant cu titlu pe bunica fara succesiune dezbatuta

Buna ziua! Intrebarea mea este ce se intampla cu un teren de numai 47 ari ramas dupa bunica cu titlu dar nu s-a dezbatut succesiunea si nu cred ca o va face cineva fiind 16 persoane mostenitori si nimeni nu se oboseste sa faca ceva. Mie mi se cuvine 1/8 parte si as vrea sa folosesc cat mi se cuvine si sa platesc impozit. Daca nimeni nu face nimic ce face primaria cu acel tren ce zice legea?
Am trimis acte la primaria sa imi dovedesc calitatea de mostenitor dar cer succesiune (am inteles) dar daca nu se va face niciodata ce se intampla? Va rog un sfat in aceasta problema.
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru raspuns. Ar fi foarte frumos sa fie asa de simplu, dar daca nu deschide nimeni aceasta succesiune ce se intampla cu pamantul il ia statul? Cine poate sa il foloseasca si daca e folosit de un mostenitor are mai multe drepturi asupra lui pt ca l-a folosit? Am avut un proces de sucesiune in instanta cu trei mostenitorisi a durat 2 ani unde eu m-am agitat si altii au primit fara nici o bataie de cap la fel ca mine. Nu am energie sa pornesc o asa actiune pentru 16 persoane, pe unele nici nu stiu cum le cheama si nici unde stau. Eu as avea nevoie de o gradina mica din pamantul care mi se cuvine.