Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... probleme cu succesiunea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

probleme cu succesiunea

Am si eu o problema legata de succesiune.
Bunicul meu a decedat in 2003 iar sotia lui(bunica mea) traieste si acum.
Tatal meu,care mai are un frate,a inceput demersurile pentru demararea succesiunii prin 2004 sau 2005 nu mai stiu exact,oricum in perioada in care era scutit de anumite taxe de succesiune.Vreau sa va informez ca bunurile ce constituie masa succesorala sint vreo 3 ha de pamint(dintre care aprox.100 ari intravilan pe care exista o casa darapanata care nu mai poate fi locuita).Pe linga aceste a mai exista casa unde au locuit bunicii mei,aceasta din urma fiind construita de cei doi bunici impreuna dar pe pamintul mostenit de bunica mea.
Bunica mea si cu fratele tatalui meu nu au fost de acord atunci cu succesiunea,desi au fost impreuna la notar cu tatal meu,acesta le-a trimis si instiintare, prin posta pentru ca spuneau ei trebuia sa cheltuie niste bani si nu au…povesti.
Cert este ca inainte de povestea cu succesiunea au venit la noi acasa sa se inteleaga asupra impartirii averii bunicului meu si tatal meu nu a fost de acord cu propunerea lor pentru simplul fapt ca este un om corect si a spus ca el nu doreste decit ce i se cuvine conform legii.Deasemenea marul discordiei a fost si casa in care inca locuieste bunica mea care au recunoscut toti succesorii ca este bun comun dar intre timp de la moartea bunicului meu au disparut toate actele de pe casa.
Tin sa va informez ca bunica mea si cu fratele tatalui meu au incheiat nu stiu ce acte cum ca fratele tatalui meu are grija de bunica mea si ca aceasta ii lasa toata averea ei mostenire,in fine,nu am vazut actul si eu vreau sa discut despre averea bunicului meu.
Intre timp tatal meu a renuntat la formalitatile ce privesc succesiunea pentru ca nu a avut cu cine discuta deci succesiunea inca nu a fost facuta.
Sper ca nu v-am plictisit prea tare dar am urmatoarele nelamuriri:
-poate concesiona un teren care face obiectul masei succesorale unul dintre succesori atita timp cit nu a fost facuta succesiunea.(o parte din terenul intravilan a fost concesionat primariei sau firmei cu apa pentru o statie de epurare)
-ca sa obtin actele pe casa unde locuieste bunica mea,care au fost ascunse sau distruse de bunica mea in complicitate cu fratele tatalui meu cum trebuie procedat,de unde mai pot sa le obtin pentru ca aceste sint singurele acte care lipsesc,restul le avem in copie.Am vreo sansa sa le obtin pentru ca tatal meu vrea sa mergem in instanta pentru a obtine ceea ce i se cuvine conform legii pentru ca alta sansa nu are,au trecut deja 5-6 ani si de pamintul acela se folosesc doar o parte din succesori tatal meu u a mai calcat pe acolo tot de 5-6 ani.
In speranta ca ma va lamuri cineva si pe mine va multumesc pentru atentia acordata.
Va raspund punctual:
1--Nici unul dintre potentialii mostenitori nu poate concesiona primariei nici o bucata de teren pana nu se dezbate succesiunea si nu devine proprietar pe acea bucata de teren
2--Pentru a dezbtate succesiunea in instanta trebuie sa faceti actiune in acest sens
3-Actele pot fi obtinute de tatal dvs de la cartea funciara prin solicitarea unui extras informativ de carte funciara pentru imobilul situat la adresa respectiva!
Acum vin eu si va intreb : ce va face sa credeti ca bunica si fratele tatalui dvs nu au dezbatut succesiunea la notariat fara sa il mai anunte pe tatal dvs?
Pamantul pe care e facut casa bunicilor era al bunicii, mostenire. Este acelasi caz si la celelalte terenuri, in special la cel intravilan? Daca era terenul ei putea sa-l vanda/dea in folosinta cui doreste - partea despre care spuneti ca e folosita de primarie.
De asemenea, este posibil sa fi fost expropiata pentru cauza de utilitate publica si banii sa-i fi luat bunica, este posibil si cum a spus colegul Mihai Grigore, sa fi dezbatut bunica si unchiul dvs. mostenirea fara stiinta tatalui dvs.

Bunica, pe bunurile ei poate face contract de intretinere cu unchiul dvs. Dupa decesul ei, tatal dvs. eventual poate solicita reductiunea liberalitatilor excesive.

Sfatul meu este sa intentati actiunea in instanta, sa-i citeze pe bunica si unchiul dvs., sa puteti anula sau completa certificatul de mostenitor in cazul in care au dezbatut ei singuri, sau sa obtineti o hotarare judecatoreasca care sa dea fiecaruia dreptul legal.
Va multumesc pentru raspunsuri.Incerc sa va raspund la amindoi.
Pentru ca singura solicitare facuta in acest sens de dezbatere a succesiunii a fost facuta de tatal meu si ei nu s-au prezentat(notarul a facut chemarea respectiva).Cum ar putea dezbate succesiunea fara prezenta tatalui meu doar ei doi?Tatal meu nu a primit nicio citatie in acest sens.Pot dezbate mostenirea doar ei 2 fara prezenta tatalui meu?Cum asa?Nu ma intereseaza pamantul sau averea bunicii doar casa care este bun comun al bunicilor construit pe pamantul bunicii.Se pate finaliza o succesiune la notar in cazul in care unul dintre mostenitori este in viata si nu a renuntat la drepturile sale legale?
Terenul intravilan pe care exista statia de epurare este al bunicului meu.La fel ca si toate terenurile de care am vorbit mai sus(aprox.3 ha dintre care 100 ari intravilan pe care este statia) sint ale bunicului,mai putin terenul pe care este construita casa bun comun care este al bunicii.
DAR REPET INTREBAREA:POT DEZBATE BUNICA SI UNCHIUL MEU MOSTENIREA FARA STIINTA TATALUI MEU?CUM ASA? CE INSEAMNA A DEZBATE MOSTENIREA?INTRA IN DREPTURI FARA ACORDUL TATALUI MEU AVIND IN VEDERE CA ESTE IN VIATA,NU A RENUNTAT LA NIMIC,NU A SEMNAT NIMIC,NU A FOST CITAT NICI DE INSTANTA,NICI DE NOTAR,DIN CONTRA SINGURA CITARE A FOST FACUTA DE TATAL MEU PRIN NOTAR SI NU S-A PREZENTAT NICI UNUL DIN CEI DOI.
MIRCEA STANCULEA, utilizator
tatal dvs . trebuie sa se intereseze la Camera Notarilor Publici daca a fost dezbatuta succesiunea dupa bunicul dvs .
in acest caz, daca raspunsul este unul afirmativ va trebui sa se indrepte spre instanta de judecata.
in caz contrar, va trebui sa mearga la acelasi notar si sa dezbata succesiunea.
daca nu exista intelegere intre erezi, va trebui sa investeasca instanta cu actiunea partajului succesoral si iesirea din indiviziune .

dna. consilier adutescu. contractul de intretinere nu este o liberaliate .
''acelasi notar'' insemnind notarul la care i-am chemat noi prima data?
multumesc de raspunsuri.