avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Neplată credit bancar, executare silita imobil ...
Discuție deschisă în Executare silită

Neplată credit bancar, executare silita imobil neipotecat. Este posibil?

Daca am executare silita pt neplata unui credit bancar, mi se poate executa si casa chiar daca nu am girat cu ea?
Ultima modificare: Luni, 23 Octombrie 2017
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 10:37, 25 Octombrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca nu munciti, da. Iar daca aveti un salariu, da, daca suma datorata depaseste 10 mii lei.
Creditorul are dreptul sa isi recupereze sumele datorate de catre dvs. prin orice mijloace. In concluzie, da, se poate sa va execute imobiliar.
Aveti dreptul prin lege sa beneficiati de un spatiu minim de locuit, deci nu va pot lua locuinta daca va incadrati in aceasta lege. Nu stiu de ce consultantii avocati din acest forum nu dau si aceasta solutie. Dl avocat Piperea a explicat pe pagina lui speta Kusinova care a avut castig de cauza. Spatiul minim de locuit inseamna 50mp. pentru o persoana si 66 mp. pt. o familie cu 3 persoane. De exemplu ANAF-ul nu are dreptul sa execute silit o locuinta considerata spatiul minim de locuit.
Da, referitor la spațiul minim de locuit, observ și eu că nu se dorește această formă de protecție socială.
Din păcate hotărârile CJUE nu sunt obligatorii pentru instanțele naționale.
Cauza Kusionova: [ link extern ]

Dar sunt și decizii CEDO similare cu Cazul Kusionova privitor la protejarea spațiului minim de locuit.
`
Spaţiile şi suprafeţele minimale ce NU pot face obiectul executării silite:
[ link extern ] /
`
Stiai ca fiscul nu iti poate lua locuinta de familie? Iata cum te poti apara de executarea fiscala - Sfatul avocatului:
[ link extern ]

Statul NU are dreptul sa va execute locuinta de familie pe spatiul minim de locuit, cu alte cuvinte statul NU va poate scoate in strada, daca unica locuinta pe care o aveti este una de familie si reprezinta un spatiu minim de locuit!
`
BAZA LEGALĂ:
Art. 154 din OG nr. 92/2003 privind Codul de procedură civilă prevede care sunt imobilele unei persoane care nu pot fi executate silit doar în cazul unor infracţiuni.
Textul respectiv sună aşa:
„(3) În cazul debitorului persoană fizică nu poate fi supus executării silite spaţiul minim locuit de debitor şi familia sa, stabilit în conformitate cu normele legale în vigoare.
(4) Dispoziţiile alin. (3) nu sunt aplicabile în cazurile în care executarea silită se face pentru stingerea creanţelor fiscale rezultate din săvârşirea de infracţiuni“.

[ link extern ]
Ultima modificare: Miercuri, 25 Octombrie 2017
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme cu recuperatori kruk lucaflavius2014 lucaflavius2014 buna ziua.tatal meu a facut un imprumut la bcr acum 8-10 ani dupa 6-7 ani nu a mai putut plati si a intarziat sau facut procedurile de vanzare catre ... (vezi toată discuția)
Probleme executare silita misu12345 misu12345 Dupa ce am fost executat silit eu , sotia , soacra mea intr-un dosar cesionat de o banca unei firme de recuperari creante , ni-sa facut poprire la toti pe ... (vezi toată discuția)
Credit nevoi personale, amenintare cu executare imobiliara Raisa27 Raisa27 Buna seara! Am un credit nevoi personale fara ipoteca și situația financiară nu mi-a mai permis să plătesc creditul iar acum firma de recuperare mă ... (vezi toată discuția)