Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Citație martor. Ce se întâmplă dacă nu mă ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Citație martor. Ce se întâmplă dacă nu mă prezint?

Sunt citată că martor într-un proces civil. As vrea sa știu ce se va întâmpla dacă nu mă prezint???
Variantele sunt multiple si depinde atat de instanta cat si de partea care v-a propus ca martor.
Astfel, instanta poate dispune amendarea dvs sau emiterea unui mandat de aducere pe numele dvs. in cazul in care nu va prezentati pentru a fi audiata. Partea care v-a propus ca martor poate renunta la audierea dvs.
Sunt sanse mari sa fiti citata cu mandat de aducere si in caz de neprezentare sa fiti amendata.
Instanta are al dispozitie doua masuri:amendarea dvs. sau,mandat de aducere,ramane la aprecierea instantei.