avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 940 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Citație martor. Ce se întâmplă dacă nu mă ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Citație martor. Ce se întâmplă dacă nu mă prezint?

Sunt citată că martor într-un proces civil. As vrea sa știu ce se va întâmpla dacă nu mă prezint???
Cel mai recent răspuns: DAN POPESCU , Avocat 15:08, 26 Octombrie 2017
Variantele sunt multiple si depinde atat de instanta cat si de partea care v-a propus ca martor.
Astfel, instanta poate dispune amendarea dvs sau emiterea unui mandat de aducere pe numele dvs. in cazul in care nu va prezentati pentru a fi audiata. Partea care v-a propus ca martor poate renunta la audierea dvs.
Sunt sanse mari sa fiti citata cu mandat de aducere si in caz de neprezentare sa fiti amendata.
Instanta are al dispozitie doua masuri:amendarea dvs. sau,mandat de aducere,ramane la aprecierea instantei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prezenta la proces Agentevil Agentevil Ce se poate intampla daca nu ma prezint la un proces penal in stare de apel unde sunt chemat ca martor?Mentionez ca sunt in concediu de crestere copil si nu am ... (vezi toată discuția)
Martor proces Nonamenonumber Nonamenonumber Ce se intampla cu cineva care primeste citatie ca martor intr-un proces si nu se prezinta la Tribunal? (vezi toată discuția)
Citat in calitate de martor n_laci2002 n_laci2002 Azi am primit o citatie, prin care sunt chemat ca si martor. Nu vreau sa dau nume, si voi scrie fraza putin mai ciudat, sper sa se inteleaga. Numele meu, ... (vezi toată discuția)